اختلال هویت تجزیه‌ای (Dissociative identity disorder)

اختلال هویت تجزیه‌ای (Dissociative identity disorder)

اختلال هویت تجزیه ­ای که از آن با نام اختلال چند شخصیتی هم استفاده می­شود.

در افراد مبتلا به این اختلال ما به‌هیچ‌وجه با یک شخصیت ثابت و منسجم روبرو نیستیم.

بلکه این‌گونه است که افکار و رفتار فرد مبتلا، به‌طور متناوب و بی­ثبات توسط چند شخصیت اداره می­شود.

در افراد مبتلا به این بیماری ما با یک شخصیت شناخته شده و بارز و مشخص روبرو هستیم که بسیار ضعیف و منفعل است که  دچار افسردگی و بسیار وابسته به دیگران.

اما داستان فقط این نیست در پس هویت ضعیف چندین شخصیت پنهانی وجود دارد و افراد مبتلا به این اختلال به‌طور دائم حضور چند شخصیت با هویت‌های متفاوتی را درون خود تجربه می­کنند.

در این نوع اختلال حافظه افراد دچار مشکل می­شود، افراد مبتلا به اختلال تجزیه هویت , به‌طور کلی توانایی برای ارتباط برقرار کردن بین احساسات، خاطرات و هویت خود را ندارند.

اختلال هویت تجزیه‌ای

اگر در موقعیت سختی برای تصمیم‌گیری قرار بگیرند دچار آشفتگی می­شوند زندگی این افراد سرشار از هرج و مرج و بی‌برنامگی است به همین دلیل به‌طور دائم از افسردگی و اضطراب هم رنج می­برند.

 

علاوه بر این­ها هرگز نمی­توانند روی یک موضوع مشخص تمر­­کز داشته باشند، حتی اغلب اوقات دچار فراموشی می­شوند.

توهم‌زایی و خودآزاری از دیگر عواقب این اختلال است.

وجود شخصیت چندگانه در افراد مبتلا به اختلال هویت تجزیه­ ای مانع بزرگی برای رشد طبیعی هویت اصلی این افراد محسوب می­شود.

در درون خودشان  همراه شخصیت‌های مختلف به تعامل یا تعارض می­پردازند بنابراین در ارتباط با دیگران رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی و غیرمنتظره‌ای را بروز می­دهند که سبب می­شود دیگران به‌راحتی نتوانند به آن‌ها اعتماد کنند.

از آنجایی که وجود این اختلال بسیار پیچیده و مبهم است بسیار ضروری است در صورت تشخیص علائم از متخصصین روانشناس کمک بگیریم و در جهت درمان وجوه مختلف این بیماری تعلل نکنیم.