مشاوره طلاق

مشاوره طلاق

معنی لغوی طلاق رهایی، آزاد کردن، ترک کردن است، فرآیند فسخ نکاح یا پیوند زناشویی طلاق نامیده می­شود.

معمولاً لغو یا سازمان‌دهی مجدد وظایف و مسئولیت‌های قانونی ازدواج را در پی دارد، بنابراین هنگامی‌که پیوند ازدواج بین یک زوج متأهل تحت حاکمیت قانون کشور یا ایالت خاص منحل می­شود حکم طلاق اجرا شده است. 

گاهی اتفاق می­افتد زوجین در سال‌های ابتدایی زندگی خود به مشکل برمی­خورند یا ممکن است پس از سال‌های متمادی در کنار هم بودن تصمیم به جدایی و طلاق بگیرند و به این نتیجه برسند که از زندگی کردن در کنار هم شاد نیستند، اگر تصمیم به جدایی زوجین با گفتگو و دور از تنش و دعوا و توافقی باشد شاید به‌راحتی با مقوله تنها شدن کنار بیایند و آسیب جدی هیچ یک از طرفین را تهدید نکند.

اما در غیر این صورت اگر در شرایطی تنش­زا و بحرانی، فقط یکی از طرفین تصمیم به جدایی و طلاق بگیرند، آن‌وقت است که بحران ایجاد شده طرف مقابل را در معرض آسیب­های روانی جدی قرار خواهد داد و بسیار ضروری به نظر می‌رسد در چنین شرایطی مشکلات خود را با مشاورین روانشناس در میان گذاشته و پس از راهنمایی گرفتن تصمیم به جدایی بگیرند.

 

بدون تردید طلاق در میان افرادی که دارای فرزند هستند بسیار حساس­تر است چرا که کودکان در معرض طلاق، بابت فقدان یکی از والدین خود آسیب خواهند دید، از جمله اضطراب و کاهش اعتمادبه‌نفس.

گاهی ممکن است بعضی افراد زیر یک سقف باهم زندگی کنند ولی از زندگی مشترک خود راضی نباشند، و به خاطر نداشتن امنیت مالی و رفاهی مجبور به تحمل هم باشند، از طرفی آگاهی و توانایی کافی برای جدا شدن نداشته باشند.

عدم توانایی در تصمیم‌گیری صحیح، و ماندن در شرایط نامساعد هم به‌طور قطع آسیب بدتری به آن‌ها می‌رساند.

درنتیجه مشاوره گرفتن و راهنمایی، بهترین راه‌حل برای این‌گونه افراد است تا بتوانند شرایط روحی و زندگی خود را بهبود بخشند.