همه آنچه باید درباره مشاوره تحصیلی بدانید

علوم پایه یا علوم انسانی؟ مهندسی یا ارتباطات؟ تحصیلات تکمیلی یا پیدا کردن شغل؟ همه آدم ها، در دوره‌هایی از زندگی این سوال‌ها را از خودشان می‌پرسند. شاید اگر در زمان تحصیل از مشاوره تحصیلی استفاده می‌کردند علت مشکلات زمان تحصیل را بهتر متوجه می‌شدند، ممکن بود بفهمند که اصلا درس خواندن و یادگیری را خوب بلد نبوده‌اند و یا در رشته دانشگاهی متناسب‌تری تحصیل می‌کردند. مشاوره تحصیلی در تمام مراحل تحصیل اگرچه ممکن است چندان مهم به نظر نرسد، اما در بزنگاه‌ها به کمک افراد می‌آید. در ادامه این مطلب از کلینیک بینش نوین با روند مشاوره تحصیلی و انواع آن آشنا می‌شوید.

مشاوره تحصیلی در انتخاب مسیر تحصیلی و شغلی به شما کمک می‌کند

مشاوره تحصیلی چیست؟

مشاوره تحصیلی، فرآیند کمک به افرادی است که نیاز به تصمیم و برنامه ریزی جدی برای تغییرات بزرگ در مسیر تحصیلی‌شان دارند. این افراد می‌توانند دانش آموز دبستانی یا کنکوری باشند یا دانشجویی باشند که قصد تحصیل در مقاطع بالاتر تحصیلی را دارد. مشاوره تحصیلی تنها به ارائه بهترین برنامه و مسیر نمی‌پردازد، بلکه می‌تواند در بهبود مهارت‌های مطالعه یا کمک به شناخت مشکلات مربوط به مدرسه که عملکرد دانش آموز یا دانشجویان را دچار اختلال می کند نقش مهمی داشته باشد. گاهی استفاده از مشاوره تحصیلی می‌تواند مشکلاتی که سال‌هاست با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کردید را شناسایی کند و جواب همه‌ی چراهایی که در مسیر آموزشی‌تان در مورد عملکردتان داشتید را پاسخ دهد. مشاوره تحصیلی به دلیل ارتباط بین آموزش و انتخاب رشته دانشگاهی و شغل، برای عده‌ای به عنوان هدایت تحصیلی نیز شناخته می‌شود، اما هدایت تحصیلی در واقع در انتخاب رشته دبیرستان پررنگ‌تر است و در مقاطع بعدی مشاوره تحصیلی و برنامه‌ریزی به درد شما می‌خورد.

مشاوره تحصیلی عمدتاً به ارائه کمک و راهنمایی به دانش‌آموزان در انتخاب صحیح در تحصیل اعم از برنامه‌های تحصیلی، آرزوهای شغلی، انتخاب رشته و همچنین انتخاب دانشگاه بر اساس علایق و ترجیحات شما اشاره دارد.

مشاوره تحصیلی چه فایده ای دارد؟

هدف اصلی مشاوره تحصیلی پرورش توانایی هماهنگی با محیط مدرسه در دانش آموزان و ایجاد آگاهی و حساسیت لازم برای انتخاب ابزار، راه‌ها و موقعیت‌های مناسب تحصیلی است. یک مشاور آموزشی به مسائل زیادی فراتر از آموزش رسیدگی می‌کند. مسائلی که مشاوران آموزشی در  راستای بررسی مشکلات تحصیلی و ارائه برنامه به آن‌ها توجه می‌کنند عبارتند از:

مشاوره تحصیلی مشکل حواس‌پرتی و عدم تمرکز را حل می‌کند
 • مسائل خانوادگی
 • مسائل مربوط به بلوغ
 • مشاوره در مورد انتخاب رشته تحصیلی و شغلی
 • چگونگی ارائه حمایت‌های خانوادگی
 • مشکلات جابجایی و مسافت‌ها بین محل تحصیل و زندگی
 • نمرات و عملکرد در مدرسه
 • مشکلات مربوط به عدم تمرکز و یادگیری
 • مشکلات با سایر هم‌کلاسی‌ها مثل دعوا و مورد سوءاستفاده واقع شدن

هرکدام از این مشکلات خودشان را در عملکرد کلی و میزان انگیزه در درس خواندن و دنبال کردن اهداف آموزشیتان نشان می‌دهد. مشاور آن‌ها را برای شما ریشه یابی می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: چرا مشاوره تحصیلی مهم است؟

به مشاور تحصیلی چه بگوییم؟

به عنوان کسی که برای دریافت راهنمایی به مشاور تحصیلی مراجعه می‌کنید، باید صحبت کردن از نگرانی‌هایتان را در اولویت قرار دهید. می‌توانید از او سوالاتی بپرسید که خیالتان راحت باشد مشاور درستی را انتخاب کرده‌اید. مثلا از سوابق او بپرسید و اینکه روش او برای مشاوره چطور است. یک مشاور قاعدتا باید بتواند اعتماد شما را جلب کند تا بتوانید علاوه بر نیازهای برنامه ریزی درسی، راجع به سایر نگرانی‌هایتان هم با او صحبت کنید. نگرانی‌هایی مثل نداشتن دید درست از رشته تحصیلی، نتیجه نگرفتن از دروسی که تلاش زیادی برای آن کرده‌اید، درگیری‌های خانوادگی و محیط مدرسه، علایق شخصی و.. .

معمولا مشاورها از صحبت‌های شما می‌توانند بفهمند که غیر از درگیری با نگرانی از آینده تحصیلی با چه مسائل دیگری ممکن است دست و پنجه نرم کنید. آن‌ها این کار را با بررسی عملکرد شما در مدرسه، روابط دوستانه و خانوادگی شما تا حدودی متوجه می‌شوند. هر مشاور روش منحصر به فرد خودش را دارد، بنابراین این شما هستید که باید با صحبت کردن از جزئیات، دید بهتری به آن‌ها بدهید و در پیدا کردن ریشه مشکلات و راه‌حل متناسب به آن‌ها کمک می‌کنید. 

برای مشاورتان توضیح دهید که پیشرفت را در چه می‌بینید؟

مشاور تحصیلی چه ویژگی هایی دارد؟

 • با فکر کردن به یک مشاور، تصویری از فردی خوش صحبت، خوش اخلاق و با انگیزه بالا در ذهن تداعی می‌شود. اهمیت مشاوره در دنیای امروز به حدی افزایش یافته است که مدارس و برخی دانشگاه‌ها امکان مشاوره اختصاصی برای دانش آموزان و دانشجویان ایجاد کرده‌اند. علاوه بر این، یک مشاور در سیستم آموزشی مدرن نقش‌های متعددی را ایفا می‌کند. این متخصصان به شما کمک می‌کنند تا بفهمید در چه چیزی بهترین هستید و در مهم‌ترین بزنگاه‌های تحصیلی تصمیم درست بگیرید. مشاور خوب در واقع یک روانشناس خوب است که احساسات پیچیده شما را درک می‌کند و به شما کمک می‌کند افکار خود را به سمتی هدایت کنید که بتوانید تغییرات مثبت ایجاد کنید.

مشاور تحصیلی همه مسائل مهم را برای شما توضیح می‌دهد

انواع مشاوره تحصیلی

با توجه به سیستم آموزشی کشورمان، مشاوره تحصیلی در حال حاضر به مشاوره تحصیلی برای انتخاب رشته دبیرستان، مشاوره تحصیلی برای کنکور کارشناسی، مشاوره تحصیلی برای آزمون کارشناسی ارشد و مشاوره تحصیلی برای تحصیل جهشی دانش آموزان مستعد انجام می‌گیرد.

 • مشاوره تحصیلی برای کنکور

در مشاوره تحصیلی کنکور کارشناسی، مشاور با کسب شناخت از دانش آموز و توانایی‌هایش از طریق بررسی عملکرد در مدرسه و پرسیدن سوالات در مورد چالش‌ها و علایقش، یک برنامه متناسب با روحیات و توانایی‌های او ارائه می‌کند. مشاور علاوه بر نظارت بر روند پیشرفت در برنامه‌ها، تفکر من می‌توانم را تقویت می‌کند و در افت و خیزهای عملکردی دانش آموز به او پیشنهادهایی برای بهتر شدن می‌دهد. این پیشنهادات می‌توانند تغییر در ساعات مطالعه، تغییر در برنامه‌های غیر درسی و یا حتی شناسایی مشکلات یادگیری (در صورت وجود علائم) باشند.

 • مشاوره تحصیلی برای انتخاب رشته 

در این نوع مشاوره تحصیلی، مشاور با مشاهده عملکرد تحصیلی و صحبت با او در مورد علایقش به او پیشنهاد می‌کند که کدام مسیر را در دبیرستان و احتمالا تحصیلات دانشگاهی یا مسیر آینده شغلی انتخاب کند. در این بین، مشاور ممکن است حتی پیشنهاد کند که استعدادیابی تحصیلی انجام شود و تغییرات کلی‌تری را برای برداشتن موانع و مشکلات پیشرفت در تحصیل پیشنهاد کند.

مشاور به شما می‌گوید چرا در درس ریاضی عملکرد ضعیفی دارید

استعدادیابی به شما کمک می‌کند بفهمید که عملکرد ضعیف در برخی درس‌ها از چه چیزی ناشی می‌شود و چه نقاط قوت دیگری دارید. در این بین مشکلات دیگری هم وجود دارند که از اختلالات یادگیری ناشی می‌شوند و ممکن است سال‌ها از دید والدین و معلمان پنهان مانده باشد.

خوشبختانه در دنیای امروز این قبیل مسائل به راحتی در سال‌های اولیه دبستان یا قبل از آن شناسایی می‌شوند. اما به هر حال استفاده از مشاوره تحصیلی می‌تواند این مشکلات نادیده گرفته شده را به شما نشان دهند.

 • مشاوره تحصیلی ارشد

علاوه بر دریافت کمک برای برنامه ریزی آمادگی کنکور کارشناسی ارشد، در صورتی که به دنبال تغییر رشته باشید، می‌توانید از افراد مجرب در این زمینه سوالاتی بپرسید. به دلیل تخصصی‌تر شدن تحصیل در مقاطع تکمیلی مانند کارشناسی ارشد و دکترا، در صورتی که قصد تغییر رشته داشته باشید حتما باید از نظرات یک مشاور تحصیلی استفاده کنید. در صورتی که تصمیم شما قطعی شود، در مرحله بعدی، برنامه ریزی و نظارت بر روند اجرا از کمک‌هایی است که مشاور تحصیلی می‌تواند به شما بکند.

 • مشاوره تحصیلی جهشی

مشاوره تحصیلی در مواقعی که یک دانش آموز قصد گذراندن چند مقطع تحصیلی با هم را داشته باشد کمک بزرگ و تعیین کننده‌ای است. قبل از هرچیز باید بدانید که در مقاطع ابتدایی و متوسطه این امکان فراهم است، اما لازم است ارزیابی تحصیلی دانش آموز و نتیجه آزمون هوش او به حد نصاب مورد نظر آموزش و پرورش ایران برسد. گاهی ممکن است مشاور تحصیلی به شما پیشنهاد کند که جهش تحصیلی انتخاب خوبی نیست. مشاورها به شما می‌گویند که آیا جهش کردن در مقاطع تحصیلی بهتر است یا شرکت در کلاس‌های فوق برنامه و حتی غیر درسی. در این مواقع استعدادیابی می‌تواند دید خوبی به شما و مشاورتان دهد.

شاید به جای جهش در مقاطع تحصیلی لازم باشد کودکان کارهای دیگری انجام دهند

اشکال مشاوره تحصیلی

 • مشاوره تحصیلی حضوری

مشاوره تحصیلی حضوری هنوز هم طرفداران زیادی دارد. در این نوع مشاوره شما امکان این را دارید که رو در رو با مشاور ارتباط برقرار کنید. به عقیده روانشناسان، این نوع ارتباط از سایر ارتباطات قوی‌تر است. زمانی که شما به صورت حضوری با مشاورتان صحبت می‌کنید او زبان بدن شما را هم می‌بیند و متقابلا شما هم همینطور و رابطه بین شما و مشاور عمیق تر شکل خواهد گرفت. در این صورت روند مشاوره تحصیلی با سرعت و اطمینان بیشتری پیش خواهد رفت.

 • مشاوره تحصیلی آنلاین

مشاوره تحصیلی آنلاین هم طرفداران خودش را دارد. طبیعی است که اگر زمان رفت و آمد میان محل زندگی و دفتر مشاوره تحصیلی را حذف کنید، زمان نسبتا زیادی را برای خودتان می‌خرید. در حال حاضر برای مشاوره تحصیلی واتس اپ و سایر شبکه‌های اجتماعی مانند اسکایپ بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. حتی گاهی در مشاوره تحصیلی چت آنلاین هم قابل استفاده است.

 • مشاوره تحصیلی تلفنی

شما می‌توانید از مشاوره تحصیلی تلفنی برای انتخاب رشته هم استفاده کنید. اگر نمی‌توانید به هر دلیلی مشاوره حضوری و یا آنلاین داشته باشید، از مشاوره تلفنی استفاده کنید.

اختلالات یادگیری چیست و چطور درمان می شود؟ 

اختلالات یادگیری، اختلالاتی عصبی و از فراگیرترین مشکلات یادگیری در کودکان با توانایی‌های ذهنی متوسط یا بالاتر از متوسط هستند و به صورت کلی، بر هوش (IQ) اثر نمی‌گذارند. اختلالات یادگیری بر توانایی فرد برای درک اطلاعات جدید، یا به خاطر سپردن اطلاعاتی تأثیر می‌گذارند که به نظر می‌رسد به حافظه سپرده شده‌اند. اختلالات یادگیری باعث ایجاد مشکلاتی در مهارت‌های شنیداری، مهارت‌های زبانی مانند صحبت کردن، خواندن یا نوشتن و همینطور مهارت‌های ریاضی می‌شوند. علاوه بر این، اختلالات یادگیری باعث ایجاد مشکلاتی در هماهنگی حرکات می‌شوند که ممکن است در این صورت، فرد بی دست و پا به نظر بیاید.

اختلالات یادگیری اختلالات عصبی هستند که باعث کاهش اعتماد به نفس فرد می‌شوند

در بیشتر موارد، ژنتیک عامل به وجود آمدن اختلالات یادگیری است. البته ممکن است اتفاقاتی که باعث تغییر در ساختار مغز می شوند مانند تروما یا آسیب در رحم مادر، این اختلالات را ایجاد کنند.

 • انواع اختلالات یادگیری

اختلالات یادگیری معمولاً در طول زندگی فرد ادامه دارند. با این حال، بسته به شدت و نوع، بسیاری از افراد قادر به جبران ناتوانی‌های جزئی در اختلالات یادگیری بزرگسالان هستند و می‌توانند عملکرد بسیار خوبی در جامعه داشته باشند. برای افراد دیگر، اختلالات یادگیری آشکار باقی می‌مانند. شایع‌ترین علائم، مربوط به مهارت‌های شناختی یا زبانی است و باعث ایجاد مشکلاتی در مهارت‌های شنیداری، مهارت‌های زبانی (از جمله صحبت کردن، خواندن یا نوشتن) و عملیات ریاضی می‌شود.

انواع اختلالات یادگیری شایع عبارتند از:

 • اختلال پردازش شنوایی
 • دیسکالکولیا؛ ناتوانی در انجام محاسبات ریاضی
 • دیسگرافی؛ ناتوانی در نوشتن منسجم
 • دیسلکسیا؛ نارساخوانی
 • دیسپراکسی؛ عدم هماهنگی اعصاب و عضله
 • اختلال عملکرد اجرایی
 • اختلال پردازش زبان
 • ناتوانی های یادگیری غیرکلامی
 • نقص بینایی ادراکی / بینایی حرکتی

 

 • اختلالات یادگیری از چه سنی شروع می شود؟

اختلالات یادگیری از بدو تولد در افراد وجود دارد و معمولاً تا سه سال بعد از شروع مدرسه قابل شناسایی نیستند، اما باز هم در مواردی، علائم اولیه ناتوانی وجود دارد که ممکن است والدین متوجه آن شوند و به دنبال راه درمان باشند. متخصصان بسته به نوع اختلال و شدت آن ممکن است تراپی، نوروفیدبک و یا درمان دارویی را پیشنهاد دهند. خوشبختانه ابتلا به اختلالات یادگیری در برخی موارد مانند آسیب‌های احتمالی مغزی در دوران بارداری قابل پیشگیری است. برخی از عواملی که خطر ابتلا به این اختلالات را افزایش می‌دهد شامل موارد زیر است:

 • سابقه خانوادگی اختلالات یادگیری
 • صدمات و بیماری‌های طولانی مدت که بر رشد عصبی تاثیر می‌گذارند
 • سوء مصرف مواد توسط والدین
 • مراقبت‌های پزشکی و تغذیه ضعیف قبل از تولد
 • آسیب قبل از تولد یا عوارض زایمان
 • قرار گرفتن در معرض سموم محیطی مانند سرب یا کپک سمی

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک که بیوفیدبک یا نوروتراپی الکتروانسفالوگرام (EEG) نیز شناخته می‌شود، یک درمان کمکی است که به طور کلی برای بیماری‌های روانپزشکی مانند اختلال کمبود توجه/بیش فعالی، اختلال اضطراب فراگیر، اختلال استرس پس از سانحه، اختلال فوبیک، اختلال وسواس فکری-اجباری، اختلال دوقطبی، افسردگی و اختلالات عاطفی، اوتیسم و ​​اختلالات اعتیاد کاربرد دارد.

نوروفیدبک به افراد در ترمیم مسیرهای عصبی مغز کمک می کند

ثابت شده است که نوروفیدبک ناتوانی‌های یادگیری را با موفقیت درمان می‌کند، علائم ناخواسته را از بین می‌برد و عملکرد تحصیلی بهتری را ممکن می‌سازد.

مشاوره تحصیلی تهران

برای دریافت یک مشاوره تحصیلی خوب در تهران مراکز مشاوره زیادی وجود دارد که انواع خدمات مشاوره تحصیلی رایگان و یا با هزینه را به صورت آنلاین، تلفنی و حضوری ارائه می‌کنند. فراموش نکنید که شما کاملا حق دارید که مشاورتان را خودتان انتخاب کنید چون این مشاوره در آینده تحصیلی شما تاثیر غیر قابل انکار و کلیدی خواهد داشت. ما در مرکز مشاوره بینش نوین آماده ارائه انواع خدمات مشاوره تحصیلی در تمام مقاطع توسط مشاورین مجرب هستیم.

دریافت خدمات مشاوره تحصیلی از کلینیک بینش نوین

برای دریافت مشاوره تحصیلی از مرکز مشاوره بینش نوین می‌توانید از هرکجای ایران تلفنتان را بردارید و با ما تماس بگیرید و برای دریافت مشاوره حضوری، تلفنی یا آنلاین وقت رزرو کنید. حتی اگر ایران نیستید، امکان مشاوره تحصیلی خارج از کشور برای هموطنان عزیز به صورت آنلاین فراهم است.

 

شماره تماس: ۲۲۹۰۹۵۸۴