روانشناسی کودک

روانشناسی کودک

روانشناسی کودک شاخه­ای از روانشناسی است که با مطالعه درباره حالات روانی و رفتار کودکان به اطلاعات دقیق و مناسبی خواهیم رسید.

اطلاع از رشد ناخودآگاه و آگاهانه دوران کودکی این امکان  به والدین داده می­شود روند تکامل و رشد طبیعی کودکان را بهتر بشناسند و رفتار آگاهانه­ای در این زمینه داشته باشند.

 آن دسته از زوج­هایی که قصد فرزند آوری دارند برای آشنایی هرچه بیشتر، بهتر است با مراجعه به روانشناس کودک سطح آگاهی خود را بالا برده تا درک بهتری از جهان کودکان و روند رشد ذهنی آن داشته باشند.

اگر با جهان‌بینی و دنیای کودکان آشنایی بیشتری داشته باشیم مسلماً در بالا بردن سطح کیفی تربیت کودک تأثیر بسزایی خواهیم داشت.

زمانی که کودک به دنیا می­آید، با جدا شدن از دنیای رحم مادر وارد دنیایی متفاوت می­شود، دنیای جدید برای کودک، سرشار از ناشناخته‌ها است، ناشناخته‌ها همواره ترس را در پی دارند.

برای شناخت بهتر واکنش‌های کودک در برابر شرایط گوناگون لازم است والدین با مشاوره از مشاوران روانشناسی کودک آگاهی خود را بالا ببرند تا باکیفیت بهتری به تربیت کودک خود بپردازند.

کودکان با ورود به دنیای ناشناخته در پی درک و لمس اشیا و شناخت هرچه بیشتر محیط پیرامون خود هستند.

آن‌ها در حال شناخت وقایع و  رویدادها از خود کنجکاوی نشان می­دهند، پس بسیار ضروری است والدین نیازهای کودکان در هر سن را به‌خوبی بشناسند و بدانند چگونه می­توانند پاسخگوی نیازها و سؤالات آن‌ها باشند.

 

مسلماً رسیدن به این درک و آگاهی برای والدین با کمک روانشناس کودک راحت­تر و لذت‌بخش‌تر خواهد بود.

هرچه درباره نحوه رشد جسمی و روانی کودکان اطلاعات بیشتری داشته باشیم به همان اندازه فرزندانی با درایت بالاتر تربیت خواهیم کرد.

از آنجایی که بسیاری از جنبه‌های شخصیتی انسان در بزرگ‌سالی از همان کودکی شکل می­گیرد، به این نتیجه می­رسیم چگونگی دوران کودکی هر انسان و توجه به آن از طرف والدین دارای اهمیت بسیار است.