نشریه الکترونیکی تخصصی روان شناسی بینش نوین

سایت نشریه

وبلاگ

خویشتنداری را به کودکان بیاموزیم – کودکان باید خویشتنداری را یاد بگیرند

کودکان باید خویشتنداری را یاد بگیرند – خویشتنداری را به کودکان بیاموزیم

همه میدانیم که ضعف خویشتنداری به چه شکل خودش را نشان می‌دهد؛ بالا رفتن سریع فشار ، تحمل کم ناملایمات ،تمرکز نداشتن ، بی‌قراری، حواس‌پرتی و بسیاری موارد.

یکی از بزرگ‌ترین هدیه‌هایی که می‌توانید به فرزندانتان بدهید خویشتنداری است. اگر آن‌ها بدانند که چگونه احساسات و رفتار خود را کنترل و متعادل کنند، تقریباً در هر زمینه از زندگی‌شان هم رفتار بهتری خواهند داشت .

اگر شما بیشتر از یک بچه دارید ، احتمالاً میدانید که خویشتنداری برای بعضی بچه‌ها آسان‌تر از بقیه است.

شما عزیزان می توانید برای مشاوره ی آنلاین یا حضوری با آقای علی مددیان پاک با شماره ی 021-22539186 تماس حاصل فرمائید.

یکی از دخترانم از همان ابتدا کودکی آرامش خود را راحت‌تر حفظ می‌کرد و در مدیریت احساساتش عملکرد خوب و قابل قبولی داشت. اما فرزند دیگرم، در چهار سالگی، تا حدودی تند مزاج است و هنوز هم در کنترل واکنش‌های سریع

و ناگهانی، با مشکل مواجه می‌شود. بنابراین امیدتان را از دست ندید ،اگر بچه‌ای دارید که به سادگی یاد نمی‌گیرد

واکنش‌های رفتارش را کنترل یا مدیریت کند ، با عشق ، زمان و توجه  حتی شیطان‌ترین کودکان هم می‌توانند خویشتنداری را یاد بگیرند . – خویشتنداری را به کودکان بیاموزیم

بر طبق گفته جی بلسکی و همکارانش در کتاب the origins of you خویشتنداری یعنی؛ توانایی یا تنظیم تکانه‌ها یا تمایلات شدید به شیوه‌ای که در ساختار اجتماعی مناسب توصیف می‌شود، به جای اینکه ما توسط آن‌ها کنترل یا تنظیم شویم. آن‌ها یافته‌های خود را از مطالعه Dunedin که شامل چهل سال تحقیق بر روی هزار کودک در بزرگ‌سالی و میان‌سالی بوده  توصیف می‌کنند ، آن‌ها متوجه شدند که خویشتنداری در کودکی می‌تواند ابعاد وسیعی از زندگی در دهه‌های بعد را  قابل پیش‌بینی کند. خویشتنداری در کودکی، الزاماً باعث عملکرد بهترما در بزرگ‌سالی نمی‌شود. اما به صورت کلی دورنمای روشنی در اختیار ما قرار می‌دهد.

بلسکی و همکارانش نتیجه گرفتند که خویشتنداری در دوران کودکی بسیار حائز اهمیت است و بر سلامتی، ثروت و خوشبختی در بزرگ‌سالی تأثیر می‌گذارد . آن‌ها همچنین تاکید کردند که رشد یک روند

مداوم و پویا است که در معرض عوامل محیطی قرار دارد، مانند حمایت بزرگ‌سالان. استوارت شانکر تفاوتی بین خود تنظیم‌گری و خویشتنداری قائل می‌شود. او خویشتنداری را مهار تکانه‌های

قوی می‌داند و خود تنظیمی را افزایش فاصله و شدت تکانه‌های قوی، همراه با مدیریت استرس و بازیابی (التیام) می‌داند . این ممکن است تمایز صحیحی باشد و مطمئناً افراد زیادی از این نظر او  بهره‌مند شده‌اند. وی به

والدین یادآوری می‌کند همیشه توجه و گوش دادن، حتی در مواجه با بدترین رفتار کود، از تنبیه بهتر است.

چه آن را به عنوان خویشتنداری یا تنظیم خود تصور کنید ، مدیریت واکنش‌ها در هر بخش از زندگی مهم به نظر می‌رسند . این امر به ویژه در حال حاضر، در زمان افزایش استرس و اضطراب در بسیاری از ابعاد زندگی ، صدق می‌کند. خود تنظیم‌کننده‌های خوب هنگام به چالش کشیدن آرام هستند. آن‌ها همیشه برای پاسخگویی هوشمندانه ، خردمندانه و خوب به هر موقعیتی آماده هستند.

در اینجا برخی از ایده‌ها برای حمایت از توانایی فرزند شما در تنظیم واکنش‌های آن‌ها در برابر عوامل استرس‌زای اجتناب‌ناپذیر زندگی درزمان عدم اطمینان و ترس وجود دارد :

در این بخش می‌خواهیم به ایده‌ها و روش‌هایی اشاره کنیم که می‌تواند به افزایش توانایی فرزند شما

در تنظیم واکنش‌های رفتاری خود، در موقعیت‌های اجتناب‌ناپذیر که همراه با ترس و نگرانی است، کمک کند

با احساسات خود چگونه آشنا شویم

۱.۱. همه چیز با شما شروع می‌شود . – خویشتنداری را به کودکان بیاموزیم

یک نفس عمیق بکشد . و حالا یکی دیگر . ورزش کنید و خواب کافی داشته باشید . وعده‌های غذایی مفید و مقوی میل کنید . بهترین کار خودتان  برای به تعادل رساندن بین احساسات و رفتارتان را انجام بدهید .

۲.۲. صبور باشید .

وقتی بچه شما رفتار بدی دارد و یا حتی رفتار غیرعادی و شدید ، آرام باشید ، مهربان و حمایت کننده ، به نظر می‌رسد که هر دو، مدلی از خویشتنداری هستند و تلاطم رفتاری بچه‌ها را آرام می‌کند که این به نظم بخشیدن احساسات و واکنش‌هایشان ارجحیت دارد .

۳.۳. به فرزندانتان مسئولیت‌های خاص بدهید – خویشتنداری را به کودکان بیاموزیم

،دنبال راه‌هایی باشید که فرزندتان قادر است با کمک خود شما در خانواده و خانه‌داری سهیم باشد، در مورد لباس‌شویی و آشپزی یا کار دیگری که ممکن است فرزندتان از انجام آن کار با شما لذت ببرد، و بعداً ( وقتی کار را یاد گرفتند) خودشان به تنهایی انجام بدهند. کودکان شما با این روش احساس ناتوانی کمتر و  احساس ارزشمندی بیشتری خواهند داشت .

۴.۴.کار بدنی( فعالیت جسمی) – خویشتنداری را به کودکان بیاموزیم

فعالیت بدنی می‌تواند به کاهش استرس و رسیدن به تعادل کمک کند، مطمئن شوید که فرزندتان خارج از منزل به اندازه کافی فعالیت بدنی داشته باشد.

۵.۵. ایجاد و حفظ روال عادی زندگی . (روزمرگی زندگی)

برنامه‌های روزمره خانوادگی عادی_وعده‌های غذایی، کارهای منزل، زمان خواب، سایر برنامه‌ها احساس کنترل و اعتماد را در دنیای بی‌نظم و پر هرج‌ومرج و آشفته و غیرقابل پیش‌بینی فراهم می‌کند .

۶.۶. یک ذهنیت قابل رشد را پرورش دهید.

از فرزندتان حمایت کنید اینکه یاد بگیرند چطور ناملایمات سودمند هستند و با استقبال از موانع به عنوان یک فرصت برای یادگیری استفاده کنند .به انها کمک کنید که پیشرفت و یادگیری قدم به قدم در هرلحظه درست شبیه راه رفتن کودکان اتفاق میفتد .

۷.۷ ذهن آگاهی و در لحظه زندگی کردن را به کودکان خود یاد بدهید.

به کودکان خود یاد بدهید. که چطور می‌توانند به احساساتشان توجه کنند . نفس عمیق بکشد و در شرایط دشوار سرعت پاسخ خود را کاهش دهد .

۸.۸. در سناریوهای چالش‌برانگیزی نقش بازی کنید – خویشتنداری را به کودکان بیاموزیم

به موقعیتی فکر کنید که مهارت‌های کنار آمدن فرزندانتان را به چالش می‌کشد . با کودکانتان به نوبت بازی کنید ، هر کدام از شما هنگام بازی ، به نوبت، نقشی سخت و چالش‌برانگیز را انتخاب کنید. این کار را با مهربانی و تفریح و طنز انجام دهید.

با احساسات خود چگونه آشنا شویم – روشی مهربانانه برای همراهی با احساسات

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره تلفنی

    در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.