مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی

 مشاوره تحصیلی هم به نوعی، یکی دیگر از وظایفی است که بر عهده متخصصین حوزه روانشناسی گذاشته شده است.

و نیاز به دانش و آگاهی خاص خود دارد. مشاوران تحصیلی چه در حیطه محیط آموزشی دانش‌آموزان و دانشجویان چه خارج از محیط مشخص شده و در مکان‌های روانشناسی، وظیفه دارند با اشراف کامل در مورد مسائل شخصی و آموزشی ، اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار متقاضیان قرار دهند و مشکلاتی که مانع از پیشرفت دانش‌آموز یا دانشجو می­­شود را به طور دقیق شناسایی و در پی حل آن برآیند.

تا افراد در زمینه تحصیلی خود بالاترین و مفیدترین راندمان را داشته باشند.

از آنجایی که مشاوران تحصیلی بر اساس موقعیت و شرایط فرد نیازمند تصمیم می­گیرند چه نوع خدماتی را به ایشان ارائه دهند ولی در کل مسئولیت‌هایی را در قبال این افراد دارند که به طور کلی نباید نادیده گرفته شوند.

برخی از این وظایف و مسئولیت‌ها به طور خلاصه شرح داده می­شوند.

 

یکی از عمده‌ترین مسئولیت‌های مشاوران تحصیلی کمک کردن به دانش‌آموز جهت ارتقاء سطح آموزشی ایشان با بالاترین کیفیت است.

اغلب دانش‌آموزان طی تحصیل بر اساس رقابتی که با همشاگردی­های خود دارند دچار اضطراب می­شوند که افت تحصیلی آنان را در پی خواهد داشت.

از طرفی گاهی افت تحصیلی دانش‌آموزان مربوط به مشکلات عاطفی و خانوادگی آن‌ها می­شود که در این صورت مشاوران مسئولیت سنگین تری دارند چرا که بایستی در جلب اعتماد و کسب اطلاعات درست نسبت به ارائه راهکار مناسب نهایت تلاش خود را بکار گیرند.

بسته به شرایط دانش‌آموزان و صلاحدید مشاوران گاهی ترجیح داده می­شود به طور خصوصی و مستقیم با آن‌ها به گفتگو بپردازند و گاهی اوقات لازم است در حضور اولیای ایشان به گفتگو بپردازند.

از دیگران موضوعات برجسته و رایج در میان دانش‌آموزان که می­توان از آن‌ها نام برد بحران‌های دوران بلوغ و خشم و درگیری بین همسالان است .