نشریه الکترونیکی تخصصی روان شناسی بینش نوین

سایت نشریه

وبلاگ

چرا برنامه‌ریزی تحصیلی مهم است

برنامه‌ریزی تحصیلی چیست؟

برنامه‌ریزی تحصیلی شامل یک طرح و برنامه کلی می‌شود که دانش‌آموزان به کمک آن، اهداف تحصیلی خود را به نتیجه می‌رسانند. درست مانند هر انسان هدفمند دیگری، دانش‌آموزانی هم که برای کنکور خود را آماده می‌کنند باید با یک برنامه‌ریزی دقیق، خود را به هدف بزرگی که در پیش رو دارند، متعهد کنند. یک برنامه‌ریزی درسی نه تنها به شما کمک می‌کند که با نظم جلو بروید بلکه عادات خوب رفتاری در شما ایجاد می‌کند که در آینده بدرد شما خواهد خورد. رعایت دیسیپلین و نظم در هنگام درس خواندن، گاهی واقعاً کار سختی می‌شود، بنابراین شما هم مانند هر فرد دیگری نیاز به کمک دارید.

 

چرا به برنامه‌ریزی تحصیلی نیاز داریم؟

برنامه‌ریزی تحصیلی یک شیوه بسیار موثر است تا به کمک آن بتوانید ، مانند یک ناخدا ماهر، راه خود را به سوی دروازه‌های دانشگاه بیابید. اما نکته مهم این است که هر دانش‌آموز باید روی برنامه تحصیلی خود متمرکز شود زیرا نمی‌توانیم یک برنامه جامع برای همه تهیه کنیم و هر فردی با توجه به ویژگی‌های شخصیتی و نیازهای خود باید برنامه جداگانه داشته باشد. اما یادمان باشد که حتی بعد از پایان یک برنامه‌ریزی دقیق و مناسب شما باید انعطاف‌پذیری خود را حفظ کنید و هر جا نکته بهتری به ذهنتان رسید آن را اعمال کنید. به عنوان مثال شاید به این نتیجه برسید که مطالعه در شب می‌تواند برای شما تأثیرگذارتر باشد، بنابراین در برنامه خود زمانی را به آن اختصاص دهید.

 

برنامه شما باید ارتباط دقیقی با اهداف درسی‌تان داشته باشد، بصورتیکه  کاملاً آگاه باشید که هر بخش از برنامه، کدام هدف را دنبال می‌کند. به برنامه خود متعهد باشید، همواره به خودتان یادآوری کنید که هدف چیست و دنبال چه جایگاهی هستید. تعهد عمیق، همیشه کارها را ساده‌تر می‌کند.

در نهایت یک برنامه‌ریزی تحصیلی کاربردی باید منطقی نوشته شود. درست است که هرچه بیشتر درس بخوانید موفقیت به شما نزدیک‌تر خواهد بود اما پنج ساعت پشت سر هم درس خواندن و بدون در نظر گرفتن زمان استراحت، آرام‌آرام انرژی شما را تخلیه می‌کند. یک برنامه‌ریزی منطقی الزاماً به معنای صرف زمان‌های زیاد برای درس خواندن نیست بلکه به شما کمک می‌کند از وقت خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

حالا برای اینکه بتوانیم با جزییات یک برنامه‌ریزی تحصیلی خوب برای خودتان تهیه کنید، موارد زیر را با دقت بخوانید:

قدم اول: 

یک جدول زمان‌بندی از فعالیت‌های فعلی خود تهیه کنید. این جدول قرار است به شما نشان دهد که چگونه زمان خود را صرف فعالیت‌های گوناگون می‌کنید. این کار را برای یک هفته انجام دهید. همه چیز را ثبت کنید و با خودتان رودربایستی نداشته باشید. به عنوان مثال، کارهایی که در محیط کار انجام می‌دهید، زمانی را که با خانواده و دوستان می‌گذرانید و البته وقتی را که صرف انجام تکالیف می‌کنید. حتی زمان غذا خوردن و خوابیدن خود را نیز ثبت کنید. برای یک هفته این کار را انجام دهید، در پایان هفته جدولی بسیار دقیق از زمان‌هایی که می‌تواند صرف مطالعه شود، در مقابل شما قرار دارد. یادمان باشد که این جدول قرار است به ما نشان دهد که چه زمان‌هایی را می‌توانیم بهتر استفاده کنیم، بنابراین سرزنش و خود تخریبگری را کنار بگذارید و روی آینده خود متمرکز شوید.

 

قدم دوم:

برنامه‌ریزی کنید. بعد از دیدن فعالیت‌های روزانه خود، زمان آن رسیده که با یک دیسیپلین مشخص، برنامه‌ریزی کنید. فراموش نکنید که برنامه شما باید به صورت خیلی دقیق روی کاغذ نوشته شود وگرنه احتمال خطا افزایش پیدا می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم که حتی موضوعات درسی که باید مطالعه شود و میزان پیشرفت خود را نیز رو جدول زمان‌بندی خود یادداشت کنید تا همه چیز مکتوب و قابل دسترسی باشد.  

قدم سوم:

اهداف درسی خود را مشخص کنید و روی آن‌ها متمرکز شوید. در ابتدای هر هفته، اهداف خود را دوباره چک کنید. آیا نیازی برای تغییر در برنامه می‌بینید؟ به عنوان مثال با توجه به نمره آزمون ریاضی، آیا نیاز هست زمان بیشتری به آن اختصاص دهید؟ بنابراین شما باید برنامه‌ریزی تحصیلی را با اهداف هفتگی خود نیز هماهنگ کنید و این همان مفهوم ارزیابی و انعطاف‌پذیری است که قبلاً به آن اشاره شد

قدم چهارم:

به برنامه خود بچسبید. بله باید به برنامه خود بچسبید، به زبان ساده‌تر تحت هیچ شرایطی برنامه‌ای که تعیین‌شده نباید نادیده گرفته شود بنابراین حواستان باشد که برنامه‌ای تهیه کنید که بتوانید به آن متعهد باشید.

با رعایت کردن چهار قدم بالا در کنار کیلینیک بینش نوین می‌توانید برنامه قدرتمندی برای خود تهیه کنید. اما یادتان باشد که زمانی را هم به فعالیت‌های دیگر نظیر تفریح و وقت گذراندن با خانواده و دوستان اختصاص دهید. دائماً درس خواندن سبب می‌شود که انرژی شما تحلیل برود و نتوانید با انتظاراتی که از خود دارید، برابری کنید . در نهایت شما می‌توانید تمام این برنامه را با یکی از دوستانتان یا به صورت کار تیمی انجام دهید. یادمان باشد که انجام کارها به صورت گروهی می‌تواند تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد به شرطی که هدف اصلی خود را فراموش نکنید.

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره تلفنی

    در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.