نشریه الکترونیکی تخصصی روان شناسی بینش نوین

سایت نشریه

وبلاگ

اختلالات یادگیری

اختلال ویژه یادگیری

مفهوم نارسایی های ویژه یادگیری برای متخصصان به این معنا است که فرد با وجود هوش طبیعی توانایی لازم برای به جریان انداختن اطلاعات زبانی و نوشتاری را ندارد این ناتوانی ممکن است خود را در فعالیت هایی از قبیل گوش دادن فکر کردن سخن گفتن خواندن نوشتن هجی کردن و یا حساب کردن نشان دهد و فرد مبتلا در یک یا چند ماده درسی ضعف محسوس و مشهود داشته باشد.

چگونگی کمک والدین به فرزندان دارای مشکل یادگیری:

1.کنترل نگرانی‌های خود: این دسته از والدین اغلب افراد زیادی را به خاطر فرزند خود احساس می‌کنند و از ناامیدی او غمگین می شوم گاهی در مورد مشکلات فرزند خود احساس گناه و گاهی از دست معلمانی که مسائل فرزندانشان را درک نمی کنند احساس خشم می کنند. گاهی از مشکلات فرزند خود احساس شرمندگی می کنند و از سخنان نیش دار افراد دیگر ناراحت می شوند.

واقعیت این است که یک روش فوری و نسخه واحدی برای مقابله با احساسات همه والدین وجود ندارد و آن ها پی خواهند برد که اوضاع با گذشت بهبود می یابد.

2.توجه به نیاز های سایر فرزندان:

  • خواهر یا برادر یک کودک با مشکل ویژه باید بداند که مشکل یادگیری برادر یا خواهرش ناشی از تنبلی یا شیطنت او نیست. باید بداند اگر والدین وقت بیشتری برای برادر و خواهرش صرف می کنند مورد تبعیض قرار نمی گیرند.
  • اگر توسط برادر یا خواهر بیمارش مورد آزار و اذیت قرار می گیرد،احساسات جریحه دار او درک شود و او را به تخلیه ی خشم و رنجش تشویق کنید و با او همدردی و همدلی نمایید.
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره تلفنی

    در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.