نشریه الکترونیکی تخصصی روان شناسی بینش نوین

سایت نشریه

وبلاگ

چگونه بهترین رشته تحصیلی را انتخاب کنیم

انتخاب رشته تحصیلی واقعاً یک دغدغه بسیار بزرگ برای دانش‌آموزان و کنکوری‌ها است که میتوان با حضور در دپارتمان تحصیلی بینش نوین این نگرانی برطرف شود. بسیاری از دانش‌آموزان اصلاً نمی‌دانند که چه رشته برای آن‌ها مناسب است و سراغ چه چیزهایی نباید بروند. افرادی که می‌توانند رشته مناسب خود را انتخاب کنند، آینده شاد و درخشان‌تری در انتظار خود می‌بینند چون با کمک مدرک تحصیلی مورد علاقه خود می‌توانند کاری را انجام دهند که به آن علاقه دارند.

بنابراین با این سؤال مهم مواجه می‌شویم که چگونه بهترین رشته تحصیلی را برایی خود انتخاب کنیم؟ در این مقاله می‌خواهیم در مورد جنبه‌های مختلف انتخاب خود صحبت کنیم.

 اول. از خودتان بپرسید چرا می‌خواهید ادامه تحصیل دهید؟

قبل از اینکه شروع کنیم شما باید به این سؤال بنیادی پاسخ دهید که دلیلتان برای ادامه تحصیل واقعاً چیست؟ آیا به خاطر فشار خانواده این کار را انجام می‌دهید؟ آیا می‌خواهید سطح مهارت‌های خود را افزایش دهید؟ یا دنبال یک جایگاه اجتماعی خوب و ثروت هستید؟ پاسخ به این سؤالات به شما کمک می‌کند که حداقل بدانید چرا این قدر سخت برای قبولی در دانشگاه تلاش می‌کنید.

دوم. واقعاً به چه چیزی علاقه دارید؟

بسیار مهم است که بدانید واقعاً به چه رشته‌ای علاقه دارید و می‌خواهید در مورد چه چیزهایی مطالعه کنید. زمانی که افراد بتوانند اهداف خود را با علاقه‌شان همسو کنید، میزان موفقیت به شدت افزایش میابد.

سوم. دوست دارید محل تحصیلتان کجا باشد؟

طبیعی است که همه دانشجویان تمایل دارند که در شهر محل زندگی خود به دانشگاه بروند، اما عده‌ای هم هستند که با بلندپروازی زیاد تلاش می‌کنند به شهرهای بزرگ و دانشگاه‌های معروف بروند. شما باید اطلاعات کافی در مورد شهر و دانشگاه مورد علاقه خود جمع کنید تا بدانید که قرار است در مقابل چه انتخابی قرار بگیرید

چهارم. انتخاب‌های خود را به صورت منطقی بررسی کنید

بعد از اینکه در مورد علائق و رویاهای خود مطمئن شدید، زمان آن رسیده که آن‌ها را با واقعیت چک کنید. آیا شما می‌توانید از پس مخارج زندگی در یک شهر دیگر بربیایید؟ آیا می‌توانید با توجه به زمان باقی مانده و برنامه درسی خود در یک دانشگاه عالی قبول بشوید؟ یادتان باشد که دلیل انجام این کار رسیدن به موفقیت است و قرار نیست وقتی بین شرایط خود و رویاهایتان فاصله‌ای دادید، ناامید و ناتوان شوید. دوباره برنامه ریزی کنید و امیدتان را از دست ندهید.

پنجم. تکالیف خود را انجام دهید

حالا زمان آن رسیده که آرام‌آرام شروع به انتخاب رشته کنید. شما باید جند انتخاب خوب داشته باشید که شانس خود را برای قبولی افزایش دهید. بنابراین تحصیلات خود را شروع کنید و تا جایی که می‌شود در مورد رشته خود و شرایط موفقیت در آزمون اطلاعات جذب کنید. بدین صورت درصد خطا کاهش پیدا می‌کند و راحت‌تر در مسیر موفقیت قرار می‌گیرید.

ششم. چه چیزی برای شما مهم است؟

زمانی که جستجوی خود را آغاز می‌کنید با موارد متعددی روبرو می‌شوید. مثلاً کیفیت و امکانات دانشگاه یا محلی که دانشگاه در آن قرار دارید. بنابراین بهتر است قبل از جستجو دقیقاً بدانید که دنبال چه چیزی هستید تا گیج نشوید و مناسب‌ترین را برای خود انتخاب کنید.

هفتم. دوست دارید چگونه مطالعه کنید؟

انتخاب شیوه مطالعه پدیدۀ هوایی‌اند به ما کمک کند تا بهترین نتیجه را به دست آوریم. همه دانش‌آموزان به خوبی می‌دانند که در مسیر دانشگاه رقبای بسیار سرسختی دارند و باید تلاش زیادی برای موفقیت انجام دهند. انتخاب شیوه مطالعه می‌تواند تا حدود زیادی کار شما را راحت کند. به عنوان مثال همه ما میدانیم که مطالعه در صبح می‌تواند تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد.

هشتم. از مشاور تحصیلی استفاده کنید

یادمان باشد که با توجه به پیچیدگی‌های زیاد کنکور و انتخاب رشته، حضور یک فرد متخصص در کنار شما می‌تواند کمک بزرگی باشد. در مرکز مشاوره بینش نوین متخصصین مشاوره و راهنمایی با سال‌ها تجربه و دانش گسترده، آمادگی این را دارند که در طول این مسیر در کنار شما قرار بگیرند. فراموش نکنیم که مشاور تحصیلی قرار نیست کاری را بجای شما انجام دهد، فقط به شما کمک می‌کند که بهترین انتخاب و برنامه‌ریزی را برای خود داشته باشید و روی آن باقی بمانید.

معمولاً اضطراب و استرس ناشی از کنکور را می‌توانیم یکی از دشمنان بزرگ دانش‌آموزان در نظر بگیریم، مشاوره تحصیلی به شما نشان خواهد داد که چگونه با این معضل بزرگ مواجه شوید

 

نهم. همیشه می‌توانید نظر خود را عوض کنید.

و در نهایت می‌رسیم به این موضوع مهم که شما به عنوان یک انسان می‌توانید انتخاب خود را تغییر دهید و مسیر جدیدی را دنبال کنید. البته که ایجاد تغییرات این چنینی بهر حال هزینه‌های برای شما در بر خواهد داشت اما می‌توانید رویای جدید خود را دنبال کنید. یکی از مشکلاتی که دانشجویان با آن مواجه می‌شوند دقیقاً همین است، بعد از مدتی متوجه می‌شوند که علاقه‌ای به رشته تحصیلی خود ندارند و یا اینکه فکر می‌کنند می‌توانند گزینه بهتری را جستجو کنند.

دوباره تکرار می‌کنم که شما همیشه می‌توانید تغییر عقیده بدهید اما باید آمادگی پرداخت بهای آن را نیز داشته باشید.

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره تلفنی

    در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.