کارگاه آموزشی یوگای کودک

برای اولین بار، برگزاری دوره آموزشی یوگای کودک با مجوز رسمی از کانون یوگا و آکادمی یوگای ایران

کارگاه آموزشی یوگای کودک

برای اولین بار، برگزاری دوره آموزشی یوگای کودک با مجوز رسمی از کانون یوگا و آکادمی یوگای ایران

استرس هاى ناشى از انجام وظایف درسى / مدرسه اى، رقابت با دوستان و هم سالان شان، فعالیت هاى جانبى بعد از مدرسه، آشفتگى هاى فکرى _ هیجانى، اختلافات خانوادگى و تغییرات جسمى _ روانى، آنان را دچار اضطراب، تشویش و نگرانى هاى زیادى مى کند. آنها نیز نیاز به آموزش هاى خویشتن دارى، کنترل نفس، آرام سازى عضلانى و خود آگاهى درونى دارند. از این رو توصیه مى شود که آنها نیز سعى کنند با انجام تمرینات هماهنگ سازى نیروى ذهن و جسم خود درصدد ایجاد تعادل بین قواى درونى شان برآیند و توانایى روبه رو شدن با شرایط سخت زندگى را در خود بالا ببرند. یکى از این تمرینات، آموزش هاى یوگا است که موجب تقویت توان ذهنى _ جسمانى، هماهنگى، سازگارى، انعطاف پذیرى، تمرکز و مقابله با استرس هاى روزانه مى شود.

یوگا به مفهوم ارتباط و تعادل بین ذهن و جسم است و براین اصل استوار است که، اگر بتوان ذهن را تغییر داد، مى توان هر گونه مانعى را که مانع از حرکت انسان مى شود، از میان برداشت. از طریق تمرینات یوگا و وضعیت فیزیکى بدن مى توان هر گونه عدم تعادل و ناهماهنگى بین اعضاى بدن و سیستم درونى را بر طرف نمود.

این ناهماهنگى ها مى تواند جنبه هاى متفاوتى داشته باشد، از جمله:

• ناهماهنگى هاى جسمانى؛ مثل خمیدگى هاى اسکلت، گرفتگى هاى عضلانى، کشش ماهیچه ها و تقویت رباط ها. کودکى که تمرینات یوگا را به طور منظم انجام مى دهد، بدنى سالم، نرم، ورزیده و قوى دارد.

• اختلالات هیجانى؛ مثل انواع اضطراب ها، ترس ها، پرخاشگرى ها و افسردگى هاى مزمن.

• اختلالات رفتارى؛ مثل اختلال کمبود توجه و تمرکز، بیش فعالى هاى دوران کودکى. انجام منظم تمرینات یوگا براى کودکان و نوجوانان موجب آرامش، توجه و دقت بیشتر آنان در طول روز مى شود.

• مشکلات ذهنى _ روانى؛ مثل کاهش قدرت ذهن، حافظه، استدلال.

چه زمانی کودکان باید یوگا را شروع کنند؟
با توجه به ویژگی های کودکان ، بهترین کار این است کودکان بعد از سن 4 سالگی شروع به یوگا کنند ، در این زمان ساختار بدن آن ها ثابت است و به بدن خودشان آگاهی و کنترل دارند از سوی دیگر ، برخی مردم متعجب هستند آیا این نظمی مناسب برای تمام انواع کودکان است ؟که پاسخ مثبت است .
کودکان درون گرا و پویا هردو از یوگا سود می برند حتی آنهایی که عملکرد متنوعی رانشان می دهند این عملکرد را مفید می دانند .مهم این است گروهی را پیدا کنیم که ازلحاظ شخصیتی مناسب تر باشد روش های مختلفی در یوگا با هدف تقویت و اصلاح عدم تعادل در بدن وجود دارد.با این حال ، همه آن ها فوایدی دارد که در مورد آن صحبت می کنیم .

فواید یوگا برای کوکان :

آن ها یاد می گیرند بدون رقابت خود را ارتقا دهند

کودکان با انجام یوگا بیشتر و بهتر فکر می کنند ، یوگا یکی از معدود ورزش ها است که شما برنده و بازنده نیستید و نمی توانید تلویزیون را روشن کنید و رقابت هایی از آن را ببینید .اگر بخواهیم یوگا را با سایر ورزش ها مقایسه کنیم تک است ، اهمیت این یادگیری برای کودکان بنیادی است . این کار به پیشرفت کودکان بدون هدف قرار دادن بهتر از دیگران بودن یا برنده شدن جایزه کمک می کند . دانستن اینکه رضایتی درونی وجود دارد که به رسمیت شناختن آن به دیگران بستگی ندارد ضروری است . فواید و اثرات مثبت ورزش یوگا در کودکان

یوگا دانش کودکان را تقویت می کند

وقتی به دانش خود می پردازیم معمولا در رابطه با دنیا داخل فکر می کنیم در حالیکه حقیقت دارد موضوعی بنیادی است داشتن رابطه آگاهانه با بدن بسیار به ما کمک می کند. آگاهی از محدودیت ها و احساس توانایی غلبه بر آن ها ، قدرت به شما می دهد که به عزت نفس تبدیل می شود هم چنین یوگا باعث می شود که همه ماهیچه ها، استخوان ها، هوا را تنفس کنند .
باعث می شود بیشتراز خودمان مراقبت کنیم و به عملکردهای بدن احترام بگذاریم . با توجه به اینکه ما یاد می گیریم به دیگران با همان جدیت احترام بگذاریم وآنها را دشمن خود نپنداریم

کودک با یوگا یادمی گیرید استرس را شناسایی و آن را کنترل کنید

احتمالا مهم ترین بخش ” شناسایی است ، چون بدون این ما نمی توانیم آن را کنترل کنیم . درست مانند فلسفه ای که با آن می آید ، خود فعالیت نیازمند آرامش است .به همین دلیل اگر حالت عاطفی شما آرام نباشد ، به محض اینکه آماده تمرین شوید متوجه تفاوت خواهید شد .با توجه به این تضاد ، درک می کنید احساسی درونی دارید که شما را ضعیف می کند . در عین حال می توانید راهی برای مقابله با آن پیدا کنید .همانطور که بزرگسالان دوراز این نظم زندگی می کنند ، ما می دانیم یاد گیری این کار زمانی که رشد می کنید چقدر مشکل است .داشتن این مهارت از زمان کودکی ، تفاوت بزرگی ایجاد می کند . این ابزار اساسی به شما کمک می کند آرام باشید و بتوانید آنچه را که برای شما بهترین است انتخاب کنید . اینها فواید اصلی یوگا برای کودکان هستند . همانطور که می بینید ، به آن ها کمک می کند تا بهتر رفتار کنند، احترام بگذارند همانطور که در محیط رشد می کنند.