مهارت تصمیم گیری

مهارت تصمیم گیری

مردم اغلب این‌گونه بیان می‌کنند که تصمیم‌گیری  برای آن‌ها کاری مشکل است.

 

همه ما در زندگی روزمره خود با مسائل مختلفی مواجه هستیم و دائم در حال تصمیم‌گیری هستیم.

خواه مسائل ساده و پیش پا افتاده مانند آنکه چه لباسی بپوشیم،چه ساعتی درس بخوانیم یا چه غذایی بخوریم حتی تصمیم‌گیری‌های بزرگ و جدی‌تر مانند اینکه برای آینده کاری خود چه هدفی داشته باشیم یا اینکه برای زندگی مشترک با چه شخصی ازدواج کنیم.

برخی افراد به دلیل اعتماد به نفس بالایی که دارند قدرت تصمیم گیری خوبی داشته و سعی می‌کنند خودشان بر اساس شرایط موجود بهترین تصمیم را بگیرند و برخی دیگر، به‌طور دائم دنبال نظرات و ایده‌های دیگران هستند و از توصیه‌های بقیه برای تصمیم گیری خود کمک می‌گیرند در نتیجه تصمیم‌گیری هایشان به تعویق می‌افتد.
اگر بخواهیم تعریفی ساده از تصمیم گیری داشته باشیم انتخاب بین دو یا چند شیوه عمل را تصمیم گیری می‌نامیم.

تصمیمات را می‌توان از طریق یک فرآیند شهودی یا مستدل یا ترکیبی از این دو اتخاذ کرد.

 

 

منظور از شهود، احساس درونی شماست که بر اساس تجربه‌های شما در زندگی است. ممکن است همیشه این احساس صحیح نباشد بلکه فقط تصور شما درباره برخی مسائل باشد.

فرایند دیگر، استدلال و منطق شما درباره مسائل است و هنگام تصمیم‌گیری درباره مسائل جدی‌تر خیلی مهم است که از طریق شهود و منطق هم‌زمان موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

هرچقدر مهارت‌های لازم درباره تصمیم‌گیری را بیشتر بدانیم با دقت و توجه بیشتری به مسائل نگاه می‌کنیم در نتیجه درصد خطای ما کاهش می‌یابد و کمتر دچار سردرگمی خواهیم شد.

با خودشناسی بیشتر در نهایت مهارت‌های بیشتری درباره تصمیم گیری خواهیم آموخت.

در این زمینه با کمک یک روانشناس متخصص اگر درک بهتری از خودمان داشته باشیم مهارت‌های لازم را راحت‌تر خواهیم آموخت.