مشاوره شغلی

مشاوره شغلی

از آنجایی که انسان موجودی اجتماعی است، برقراری ارتباط و تعاملات اجتماعی تأثیر بسزایی در بهبود روند زندگی او خواهد داشت.

در نتیجه با حضور در جامعه و شاغل بودن بخشی از هویت او تعریف خواهد شد و از این طریق  مجال این را خواهد داشت تا در زمینه‌هایی که توانایی دارد استعدادش شکوفا گردد.

از طرفی، زندگی در دنیای مدرن و پیچیدگی‌های آن موجب می­شود انتخاب شغل و در جایگاه اجتماعی مناسب قرار گرفتن کاری مشکل به نظر برسد.

در این رهگذر افرادی که در جایگاه مشاوران شغلی فعالیت دارند و کارشان یکی دیگر از شاخه‌های مرتبط با مشاوره است با داشتن اطلاعات کافی و تخصص لازم در این زمینه به طور حرفه‌ای و از طریق تکنیک‏های لازم به افراد  راهنمایی و مشاوره لازم را می­دهند.

افرادی که در شغل خود دچار چالش می­شوند با مراجعه به مشاوران شغلی می­توانند راهنمایی‌های لازم را بگیرند.

 

تنوع انواع مشاغل در دنیای امروز باعث شده افراد گزینه‌های فراوانی برای انتخاب شغل داشته باشند و تعدد عنوان‌های شغلی به خودی خود می­تواند تصمیم‌گیری را سخت تر سازد و افراد از این جهت دچار سردرگمی خواهند شد .

حتی افرادی که هنوز شاغل نیستند و دقیقاً نمی­دانند چه کاری برای آن‌ها مناسب است گاهی به مشاوره نیاز دارند.

همه ما می­دانیم اگر افراد شغلی متناسب با روحیه ، شخصیت و حتی توانایی‌های جسمی خود داشته باشند در نتیجه با انگیزه بهتری به کار می­پردازند و در نهایت رضایت شغلی آن‌ها منجر به رضایت شخصی و رضایتمندی در زندگی می­رسد.

این‌گونه افراد از نظر روانی و جسمی سالم تر خواهند بود و افراد در جوامع این‌چنینی زندگی با آرمش بیشتری خواهند داشت .

در تمامی شرایط فوق، تنها در حالتی می­توانیم بهترین تصمیم را بگیریم که با مراجعه به افراد متخصص و مشاور شغلی موضوع را با آن‌ها در میان بگذاریم .

مشاوران شغلی بایستی با صبوری ، مهارت ارتباطی بالا و شنونده بودن به مراجعین کمک کنند  اعتماد آن‌ها را جذب نموده و همین طور با اشراف داشتن بر مشاغل زمان خود و به‌روز بودن بهترین راه حل را به افراد پیشنهاد دهند.