نشریه الکترونیکی تخصصی روان شناسی بینش نوین

سایت نشریه

وبلاگ

رابطه عاطفی چیست وچه علائمی دارد؟ – یازده نشانه اختلال شخصیتی مرزی پنهان در رابطه عاطفی

یازده نشانه اختلال شخصیتی مرزی پنهان در رابطه عاطفی – رابطه عاطفی چیست وچه علائمی دارد؟ 

اختلال شخصیتی مرزی یکی از جدی و شدیدترین اختلالات شخصیتی به شمار می‌رود که می‌تواند سبب آسیب‌های بسیاری شود.

اما منظور از نشانه‌های پنهان اختلال چیست؟

هر زمان که آن یک اختلال به صورت الگوهای کلاسیک و مشخص دیده نشود، آن علائم را به عنوان نشانه‌های پنهان در نظر می‌گیریم. اصولاً ادراکی که از اختلال شخصیتی مرزی داریم را می‌توان در غالب واژه “بیرون ریزی یا act out” توصیف کرد، اما نشانه پنهان BPD می‌شود “درون‌ریزی یا “act in.

یعنی فرد هیجانات و احساسات خود را کاملاً متوجه درون خود می‌کند. ترس از رهاشدگی، تغییرات خلقی، اضطراب، رفتارهای آسیب‌رسان به خود، رفتارهای تکانشی و گرایش به خودکشی و همچنین تفکرات سیاه و سفید، همگی می‌توانند ویژگی‌های پنهان یک بوردرلاین باشند. ما انتظار داریم که افراد بوردرلاین در غالب رفتارهای تند، نشانگان اختلال را به ما نشان دهند، اما گاهی این علائم مخفی‌تر از آن هستند

که به راحتی بتوان آن‌ها را دید. البته مخفی بودن آن‌ها به این معنا نیست که رنج کمتری را به فرد منتقل می‌کنند.

در این مقاله می‌خواهیم به این علائم پنهان بپردازیم و تأثیرات آن‌ها را در رابطه عاطفی ببینیم.

همان طور که میدانید یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های اختلال شخصیتی مرزی روابط عاطفی بی‌ثبات است. در این مقاله می‌خواهیم دلیل آن را با یکدیگر بررسی کنیم.

شما عزیزان می توانید برای درمان این اختلال با دکتر علی مددیان پاک مشاوره آنلاین یا حضوری داشته باشید. برای تعیین وقت قبلی با شماره های زیر تماس حاصل فرمائید:

021-22915385-86

سرزنش خود – رابطه عاطفی چیست وچه علائمی دارد؟

این افراد معمولاً خود را سرزنش می‌کنند حتی اگر اشتباهی مرتکب نشده باشند. این سرزنش به صورت یک گفتگو درونی اتفاق می‌افتد که اثرات بیرونی آن پنهان است. مثلاً آن‌ها خود را با دیگر مقایسه می‌کنند و به خود میگویند که من آدم ناتوان و ضعیفی هستم و اگر فلان دوستم بود، بهتر می‌توانست این کار را انجام دهد.

همچنین آن‌ها ممکن است هر باز خورد محیط را که تا حدودی شبیه انتقاد هست به خود بگیرند تا مکانیزم سرزنش درونی دوباره شروع شود.

از نظر روانی فاصله‌گیری می‌کنند –

رابطه عاطفی چیست وچه علائمی دارد؟

ممکن است فرد بوردرلاین به شما بگوید که حالش خوب است، اما حال بد خودش را از شما مخفی نگه دارد.

آسیب جسمی زدن به خود

این نشانه ممکن است از دیگر علائم مشخص‌تر باشد زیرا از دیگر رفتارها نمود جسمی مشخص تری دارد.

شما ممکن است رد این آسیب‌ها را بر روی دستانشان ببینید.

خشنود کردن دیگران

خشنود کردن دیگران یکی دیگر از نشانگان پنهان اختلال شخصیتی مرزی در روابط عاطفی است. فرد به دلیل اینکه ترس بسیار شدیدی از رها شدن دارد، تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا دیگران از او راضی و خشنود باشند و فاصله نگیرند. این رفتارها از طرف او سبب می‌شود که فرد احساس ناخوشیانی نسبت به خودش داشته باشد زیرا همواره نیاز دیگران را به خود ارجحیت می‌دهد.

ترس از صمیمیت هیجانی

ترس از صمیمیت هیجانی به این دلیل وجود دارد که فرد نگران است که طرف مقابل در صورت دیدن ویژگی‌هایش، از او فاصله بگیرید یا از او جدا شود. بنابراین یکی از شیوه‌هایی که انتخاب می‌شود، اجتناب از رابطه عاطفی یا نزدیک است که فرد به کار می‌گیرد.

معمولاً این افراد در رابطه عاطفی، بخش احساسی خود را به شدت کنترل می‌کنند تا هیجاناتی مانند غم و خشم اصلاً دیده نشود.

 گسست ذهنی –

رابطه عاطفی چیست وچه علائمی دارد؟

فرد بوردرلاین ممکن است در صورت جر و بحث کلامی با همسرش، از ا فاصله بگیرید و گسست ایجاد کند.

گسست ذهن به این صورت اتفاق می‌افتد که فرد در جایی حضور فیزیکی دارد اما از نظر ذهنی خود را از آن فضا جدا می‌کند و مشغول فکر کردن به چیزهای دیگر می‌شود. این مکانیزم نوعی دفاع روانی در مواجهه با اضطراب شدید است. فرد به دلیل اتفاقی که در اینجا و اکنون بین او و همسرش رخ داده به شدت مضطرب شده و ترجیح می‌دهد به جای پرداختن به اتفاقی و چالش که در مقابلش قرار دارد، از آنجا فاصله بگیرد.

تجربه خشم درونی

همان طور که قبلاً اشاره کردیم، یکی از مهم‌ترین نشانه‌های اختلال شخصیتی مرزی خشم شدید و انفجاری است. اما در اختلال پنهان، این خشم به صورت تجربه‌ای کاملاً درونی عمل می‌کند، یعنی فرد عصبانیت را متوجه خودش می‌کند تا دیگران.

خود تخریبگری –

رابطه عاطفی چیست وچه علائمی دارد؟

فرد به صورت ناخودآگاه خود را در شرایطی قرار می‌دهد که آسیب ببیند. مثلاً درحالی‌که می‌داند فردا در دانشگاه امتحان مهمی دارد، شب تا دیر وقت با دوستانش زمان می‌گذارد و به امتحان فردا نمی‌رسد.

افکار خودکشی –

رابطه عاطفی چیست وچه علائمی دارد؟

و در نهایت آخرین نشانه پنهان اختلال شخصیتی مرزی در روابط عاطفی، تفکرات مربوط به خودکشی است.

البته تحقیقات به ما نشان داده که خودکشی در میان افراد بوردرلاین زیاد اتفاق می‌افتد، اما غالباً موفق نیست.

و این افراد از خودکشی بیشتر به منتظر جلب توجه دیگران استفاده می‌کنند. هر چند که تحت هیچ شرایطی تهدید به خودکشی در میان این افراد، نادیده گرفته شود.

 

نشانه‌های اختلال شخصیت مرزی را بشناسید – هشت نشانه اختلال شخصیتی مرزی در کودکان

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره تلفنی

    در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.