نشریه الکترونیکی تخصصی روان شناسی بینش نوین

سایت نشریه

وبلاگ

حمایت

حمایت

 • در لغت به معنی دفاع کردن، نگه داری و پشتیبانی کردن از کسی می باشد.
 • حمایت عبارت است از هر نوع رفتار و گفتاری که در مورد دیگران به کار می گیریم تا از طریق آن بتوانیم در تصمیم گیری و اجرای به آن ها کمک نماییم.

انواع حمایت :

همه انسان ها به ویژه فرزندان در موقعیت های مختلف به حمایت های متفاوتی نیازمندند در این بخش به برخی از حمایت هایی که در سیستم خانواده مطرح است می پردازیم از جمله :

 1. حمایت اطلاعاتی : زمانی است که فرد برای تصمیم گیری بهتر نیازمند دریافت اطلاعات در موضوع خاصی است و یا اطلاع یافتن او از بعضی بازخوردها به حل مشکل او کمک خواهد کرد.
 2. حمایت اجتماعی : هنگامی موثر است که فرد در مسائل اجتماعی احساس تنهایی می کند و دوست دارد کس یا کسانی را در کناتر خود داشته باشد تا به هنگام ضرورت از حمایت آن ها بخورد شود.
 3. حمایت ملموس : زمانی است که فرد برای انجام فعالیت روزانه به کمک نیاز دارد و به تنهایی از عهده آن برنمی آید و یا نیاز به هدیه، وام و یا قرض دارد.
 4. حمایت عاطفی : هنگامی موثر است که فرد نیاز دارد به کسی اعتماد کند و یا در جست و جوی اطمینان مجدد از این مطلب است که آیا دوسش دارند و به او اهمیت می دهند و به احساساتش توجه می کنند؟
 5. حمایت اقتصادی : هنگامی است که فرد از نظر مالی حتی در حد کم نیازمند حمایت باشد تا بتواند بخشی از مشکلاتش از مرتفع نماید.
 6. حمایت تعلقی : هنگامی مفید است که فرد نیازمند است این حس به او داده شود که به جابب تعلق دارد و یا برای گروهی مهم است و در شرایط ناگوار می تواند روی حمایت آن ها حساب کند.
 7. حمایت آموزشی : زمانی موثر است که فرد نیاز دارد چیزی را یاد بگیرد یا نواقص آن را رفع نماید و یادگیری خود را کامل تر کند که اگر این حمایت به موقع انجام شود از بسیاری تصمیمی گیری های غلط گیری خواهد شد.
 8. حمایت معنوی: زمانی است که فرد نیازمند است در زمینه های اعتقادی ، مسائل دینی و تکالیف مذهبی از قبیل انجام واجبات و پرهیز از محرمات اطلااعتی را کسب نماید، البته در سطح وسیع تر حمایت های دیگر از جمله ( حقوقی-سیاسی-اخلاقی-فرهنگی و ..) نیز مطرح است.

اصول حمایت :

 1. حمایت مانع آزادی نشود
 2. حمایت مانع تربیت نشود
 3. حمایت ((وظیفه)) قلمداد نشود
 4. حمایت موجب ((منت)) نشود
 5. حمایت مانع تلاش نشود
 6. حمایت مانع عزت نشود نشود
 7. به ظرفیت حمایت شونده توجه شود
 8. حمایت صادقانه باشد
 9. حمایت به موقع به جا و به اندازه باشد
 10. حمایت با حسن نیت باشد
 11. از روی روش های حمایتی مناسب استفاده شود
 12. حمایت نکردن از بد حمایت کردن بهتر است
اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره تلفنی

  در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.