ترس و فوبیا

ترس و فوبیا

فوبیا به معنای وحشت‌زدگی است.

 ترس و فوبیا نوعی اختلال روانی محسوب می­شوند.

افراد دچار این اختلال، ترس را بسیار شدیدتر و بالاتر از میزان واقعی آن دریافت می­کنند .

فوبیا نوعی اختلال اضطرابی است که با ترسی بسیار غیرعادی و شدید از یک شی، موقعیت و یا حیوان به‌طور مستمر و پیاپی ادامه دارد.

فوبیای حیوان، فوبیای تاریک، فوبیای ارتفاع و بسیاری شرایط دیگر از انواع مختلف فوبیا بشمار می­آیند.

وجود ترس به‌طور غریزی و طبیعی در انسان و دیگر موجودات عادی است.

همچون احساس شادی، خشم و غیره… ترس در حالت طبیعی مشکلی ایجاد نمی­کند حتی موجب می­شود در مواجه با موقعیت‌های خطرساز بیشتر مراقب خودمان باشیم و از ابتدای بشریت برای بقا موجودات وجود داشته است.

پس نتیجه می­گیریم، واکنش ما در برابر انواع ترس است که مشکل‌ساز می­شود.  

 

فوبیا ترسی بیمارگونه است و ریشه آن از اساطیر یونان می­آید( فوبیوس از خدایان یونان باستان، که دشمنان خود را می­ترساند) .

فوبیا در مواجه با یک محرک ایجاد می­شود، در پی آن رفتاری از خود نشان می­دهیم که غیرعادی و شدید است و از کنترل ما خارج است. فرد هنگام فوبیا علائم جسمی چون تنگی نفس، خفگی، عرق کردن و لرزش و تپش قلب خواهد داشت.

احساسات ناشی از فوبیا چیزی متفاوت از یک ترسیدن ساده است، احساسات، قوی و بیش از اندازه که حقیقتاً تهدیدی جدی برای سلامت افراد به‌حساب می­آیند بروز پیدا می­کنند.

وجود فوبیا ممکن است ریشه خانوادگی و ژنتیک داشته باشد، یا ممکن است فرد در اثر سانحه یا حادثه‌ای دچار فوبیا شده باشد که تشخیص درست این اختلال و درنهایت پیشگیری از شدت گرفتن و درمان آن توسط متخصص روانشناس امکان‌پذیر است.

روانشناس کمک می­کند هنگامی‌که در معرض محرک­ها قرار می­گیرید، چگونه احساس خود را کنترل کرده و با تمرین راهکارهای مناسبی همچون کنترل تنفس و تمرین غلبه بر اضطراب ترس را مهار کنید.