مهارت حل مسئله

مهارت حل مسئله

انسان از ابتدای بشریت همواره در شرایط مختلف با چالش‌های متفاوتی روبرو بوده و با توجه به توانایی خود برای مشکلاتش راه حل‌هایی پیدا کرده است.

مشکلات  انسان در دنیای  مدرن با آنچه از قبل وجود داشت تفاوت دارد ولی به هرحال برای رضایتمندی بیشتر در زندگی خیلی بهتر است مهارت‌های لازم جهت برطرف ساختن مشکلات را بیاموزیم تا راحت‌تر با مسائل کنار بیاییم.

بیایید نگاهی به برخی نکات درباره حل مشکلات بپردازیم و می‌توانید در هر فعالیتی  آن‌ها را به کاربرید :

اول: مشکل را به روشنی مشخص نمایید و پس از شناسایی دقیق دنبال راه حل مناسب باشید.

دوم: سریع دنبال نتیجه نباشید. اطمینان پیدا کنید راه حل‌های انتخابی شما مناسب مشکلتان است و شما را به نتیجه دلخواه می‌رساند.

سوم: روش‌های مختلف را امتحان کنید: برای هر مشکل راه حل خاص خودش را بیابید و گاهی با ایجاد خلاقیت می‌توان راه حل‌های جدیدی برای حل برخی مشکلات ابداع نمود.

چهارم: حل مشکلات را بر اساس منطق پیش ببرید و با بالا بردن سطح آگاهی‌تان سعی کنید برای حل مشکلات از روی احساسات تصمیم نگیرید.

 

 

پنجم:  اتاق فکرایجاد کنید: برای حل مشکلات، گروه ایجاد کنید چرا که دیدگاه‌های متفاوت راه‌حل‌های متنوعی برای  پیشبرد کار ارائه می‌دهند.

ششم: تمام راه حل‌های موجود را مستند کنید.

عادت کنید  روند حل مشکلات را ثبت کنید تا تمام آموخته‌های جلسه را حفظ کنید و اجازه دهید ایده‌ها توسعه پیدا کنند.

بسیاری از تکنیک‌های حل مشکل شامل ایجاد اسناد یا منابع مشترک است، حتماً آن‌ها را نگه دارید و با بقیه اعضا به اشتراک بگذارید تا همه بتوانند به‌راحتی در روند انجام کار قرار گیرند.

هفتم: داشتن یک شخص ثالث بی طرف در قالب یک تسهیل کننده می‌تواند در یافتن راه حل‌های عالی و حرکت در روند کار  تفاوت‌های کارآمدی ایجاد کند.

برای به دست آوردن نتایج بهتر و ایجاد راه حل‌های معنی دار‌، یک تسهیل کننده را در جلسه حل مشکل خود در نظر بگیرید.

در این مسیر با کمک گرفتن از متخصص روانشناس از تصمیم گیرهای عجولانه و هیجانی جلوگیری کرده و مهارت‌های لازم را بیاموزید.