مشاوره فردی

مشاوره فردی

امروزه در زندگی مدرن، بسیاری افراد به دلیل مشغله بالا در زندگی خود، برای گذراندن اوقات خود با خانواده و دوستان برخلاف زندگی سنتی در گذشته که مجال صحبت و هم‌نشینی بیشتری فراهم بود با مشکل کمبود وقت مواجه‌اند.

در نتیجه احساس تنهایی و انزوا دارند و در نهایت بیماری افسردگی و اختلالات روانی بیشتری در اقشار مختلف جامعه به چشم می­خورد.

گاهی اوقات افراد به دلیل برخی مسائل حاد روانی از جمله مواجه‌شدن با بیماری خود یا وابستگان یا حتی از دست دادن ناگهانی یکی از اعضا خانواده در زندگی، یا حتی تجربه شکست در مسائل عاطفی، کاری یا تحصیلی دچار آسیب‌های روانی شدیدی می­شوند که به تنهایی قادر به درمان آن نیستند.

از سوی دیگر به دلیل بالا رفتن سطح آگاهی افراد نسبت به خود و محیط پیرامون، تمایل بیشتری در افراد ایجاد شده که برای بررسی مشکلات شخصی، خانوادگی و اختلالات روانی، اعم از اضطراب، بی‏خوابی و مسائل عاطفی و غیره… با مراجعه به مراکز درمانی و مشاوره روانشناسی به شخص متخصص اعتماد کرده و طی جلسه‌های متمادی به گفتگو می­پردازند تا بتوانند راه‌حلی برای مشکلات و چالش‌های خود بیابند و به خودآگاهی بالاتری برسند.  

 

به طور کلی مشاوره فردی بدین معناست که، فرد مراجعه کننده با حضور در کلینیک روانشناسی بی‌واسطه و به طور خصوصی با فرد روانشناس در محیطی امن و مدت زمان مشخص شروع به گفتگو می­کند، با این اطمینان که، ایشان فردی مورد اعتماد و رازدار است و با دقت و تمایل تمام به مشکلات فرد مراجعه کننده گوش فرا می­دهد.

و او می­تواند با خیال راحت و بدون هراس از هرگونه قضاوت، درباره مسائل شخصی یا خانوادگی و روحی خود به گفتگو بپردازد.

و طی جلسات مختلف روانشناس با صحبت کردن خواهد توانست به درک درستی درباره روحیات و تجربه‌های زیستی او برسد و از این طریق روش درمانی مناسبی را برای هر یک از مشکلات فرد بکار گیرد.