روانشناسی روز

آرامش احساس زیبائیست، آن را با ما تجربه کنید

تلفن : 22915385 – 22915386

روانشناسی روز

آرامش احساس زیبائیست، آن را با ما تجربه کنید

تلفن : 22915385 – 22915386

روانشناسی روز

به گفتهٔ پژوهشگران و پزشکان، درمان رویارویی و پیشگیری از پاسخ در یک فرایند ۲۰ تا ۹۰ دقیقه‌ای اتفاق می‌افتد و احساس اجبار برای انجام کاری که از اضطراب جلوگیری می‌کند، حداکثر ۹۰ دقیقه به طول می‌انجامد در نتیجه بیمار در صورتی که بتواند ۹۰ دقیقه در برابر فکر وسواسی خود مقابله کند، بر بخش اعظمی از بیماری خود غلبه کرده است.

 

درمان دارویی برای اختلال وسواس اجباری نیز یکی از مراحل مهم در فرایند بهبودی بیمار است. برای درمان اختلال وسواس اجباری از داروهایی در گروه سروتونین استفاده می‌شود. این داروها که اصطلاحاً آنها را مهارکنندهٔ انتخابی بازجذب سروتونین می‌نامیم، مقدار ترشح سروتونین در مغز را افزایش می‌دهند. در مغز بیماران مبتلا به اختلال وسواس اجباری، سروتونین بسیار کمی ترشح می‌شود و یا مقدار ترشح شده توسط عصب‌های پیش سیناپس جذب و نابود می‌شود.

 

این داروها همانطور که از نامشان پیداست، از بازجذب یا دفع سروتونین در مغز جلوگیری می‌کنند. این دفع در محل سیناپس‌ها اتفاق می‌افتد یعنی جایی که سلولهای عصبی (نورون‌ها) به یکدیگر متصل هستند. سروتونین یکی از مواد شیمیایی در مغز است که پیامهای عصبی را از یک نورون به نورون دیگر در طول سیناپس‌ها منتقل می‌کند.

 

از این داروها در درمان افسردگی، اضطراب و سایر اختلالات خلقی نیز استفاده می‌شود. SSRIها میزان تراکم سروتونین در سیناپس‌ها را افزایش می‌دهند. آنها این کار را با جلوگیری از بازجذب سروتونین در سلول عصبی که یک پالس مغزی را منتقل می‌کند انجام می‌دهند. بازجذب سروتونین عامل پایان یافتن تولید سروتونین جدید است.

 

از جمله داروهای رایجی که برای درمان اختلال وسواس اجباری تجویز می‌شوند و در گروه SSRIها جای می‌گیرند، می‌توان به فلوکستین (Fluoxtine)، سرترالین (Serteraline)، سیتالوپرام (Citalopram)، پاروکستین (Paroxetine) و اسیتالوپرام (Escitalopram) اشاره کرد. در درمان اختلال وسواس اجباری همچنین از دارویی‌هایی چون اولانزاپین (Olanzapine) و رسپریدون (Respridone) استفاده می‌شود.

 

این گروه از داروها معمولاً بازخورد بسیار خوبی در درمان اختلال وسواس اجباری می‌دهند و اثرات جانبی بسیار کمی دارند. سردرد، کم‌خوابی، اسهال و هیجان از جمله اثرات جانبی این داروها هستند.

 

لذا با توضیحاتی که داده شد می توان نتیجه گرفت که بهترین روش برای درمان وسواس فکری عملی رویکردی تلفیقی با استفاده از رویکرد شناختی رفتاری و دارو درمانی

 

 

 

 

🔔📃 تقویت مهارت تاب‌آوری شرط مدیریت بحران

 

✍️ از دیدگاه روان‌شناسی، افراد تاب‌آور پنج ویژگی اصلی دارند:

1️⃣ احساس ارزشمندی:

پذیرفتن خود به عنوان فردی ارزشمند و احترام قائل شدن برای خود و توانایی‌هایشان.

 

2️⃣ مهارت در حل مسئله:

افراد تاب‌آور ذهنیتی تحلیلی- انتقادی نسبت به توانایی‌های خود و شرایط موجود دارند، در مقابل شرایط مختلف انعطاف‌پذیر هستند و توانایی شگفت‌انگیزی درباره پیدا کردن راه حل‌های مختلف درباره یک موقعیت یا مسئله خاص دارند.

 

3️⃣ کفایت اجتماعی:

این دسته از افراد مهارت‌های ارتباط با دیگران را خیلی خوب آموخته‌اند. آن‌ها می‌توانند در شرایط سخت هم شوخ‌طبعی خودشان را حفظ کنند، می‌توانند با دیگران صمیمی شوند و در مواقع بحرانی از حمایت اجتماعی دیگران بهره ببرند؛ ضمن اینکه این گونه آدم‌ها می‌توانند سنگ صبور خوبی باشند، وقتی برایشان حرف می‌زنید خوب گوش می‌دهند و خودشان را جای شما می‌گذارند.

 

4️⃣ خوش‌بینی:

اعتقاد راسخ به اینکه آینده می‌تواند بهتر باشد، احساس امید و هدفمندی و باور به اینکه می‌توانند زندگی و آینده خود را کنترل کنند و موانع احتمالی نمی‌تواند آن‌ها را متوقف سازد.

 

5️⃣ همدلی:

تاب‌آورها دارای توانایی برقراری رابطه توأم با احترام متقابل با دیگران هستند که موجب به هم پیوستگی اجتماعی یعنی احساس تعلق به افراد، گروه‌ها و نهادهای اجتماعی می‌شود.

 

▪️ خلاصه تاب‌آوری در مورد کسانی به کار می‌رود که در معرض خطر قرار می‌گیرند ولی دچار اختلال‌های روانی نمی‌شوند و زندگی‌شان آنچنان مختل نمی‌شود و اگر هم بشود به سرعت به شرایط متعادل پیشین برمی‌گردند.

روانشناسی روز

اولين ناامني اقتصادي در خانواده،‌ ترويج تفكر ندرت است. در خانه ها چه صحبت هايي رايج است؟

✔️نداريم،

✔️نيست،

✔️ گران ميشه،

✔️ قحطي ميشه و….

 

صحبت نداري كودك را ناامن مي كند. امروزه دغدغه ي خيلي از بچه ها همين است كه بالاخره بابام پول داره يا نه؟ پول بابام تموم شده؟ اگر تمومشه چي ميشه؟ پدر و مادر بايد تفكر وفور را در خانه حاكم كنند. تفكر وفور، خوش خيالي و گول زدن خود نيست بلكه ايجاد امنيت است.

 

💠 ايجاد مضيقه

بعضي خانواده ها با پول ندادن و هزينه نكردن، ناامني ايجاد مي كنند و نقطه مقابل آن بعضي خانواده ها با زياد هزينه كردن، ناامني ايجاد مي كنند يعني افراط و تفريط. بايد به تعادل فكر كنيم.

 

مشاور مدرسه اي راهنمايي در شمال تهران تعريف مي كرد كه در مدرسه دزدي شد . دزد را پيدا كردند و ديدند يك دانش آموز بسيار ثروتمند. پدرش را به مدرسه خواستند، به گريه افتاد و التماس كرد كه يك نوك پا به منزل ما بياييد و وضع زندگي من را ببينيد. به زور ايشان را به منزلشان بردند، با يك خانه مجلل و با شكوه روبه رو شدند كه هر اتاقش مخصوص يك چيزي بود، بدنسازي، موسيقي، كتابخانه و اتاق خواب مجلل براي فرزند و غيره.

 

پدر گريه مي كرد و م يگفت اين وضع زندگي من است و من فقط همين يكدونه پسر را دارم و حتي در گنجه اي را باز كردند كه پر از پول بود و گفتند كه اين ها در اختيار همسرم و پسرم است آنوقت پسر من مياد دزدي ميكنه؟؟؟؟؟

 

واقعاً درد دارد و اين دوست مشاور اذعان كرد كه به ايشان گفتم حالا كه وضع زندگي شما رو ديدم اگر اين پسر دزدي نمي كرد تعجب مي كردم چون شما هيچ انگيزه اي براي زندگي كردن براي فرزندت به جا نگذاشته اي. انساني كه انگيزه ندارد، ناامن است. در فضاي اقتصادي هم ندرت و هم اسراف هر دو انسان را ناامن مي كند. ما بايدباي اقتصاد خانواده برنامه داشته باشيم.

روانشناسی روز

#هوش_جنسی 1

 

 حدود 43 سال پیش در یک کلاس مدیریت در خارج از کشور شرکت داشتم، مدرس کلاس درباره ی مهارت حل مسئله نکته ی جالبی را بیان کرد که بعد از گذشت سال ها هنوز برایم جذاب و راهگشا است؛ ایشان توضیح دادند زمانی که با مسائل متعددی روبه رو هستید برای حل آن ها اقدامی نکنید چون با حل هر مسئله چند مسئله ی دیگر ایجاد می کنید.

توجه داشته باشید مسائل شما معلول یک علت هستند اگر این مسئله و علت اصلی را در بین مسائل مطرح شده پیدا و آن را حل کنید بقیه ی مسائل به خودی خود حل خواهند شد. نکته ای که این مدیر اروپایی 43 سال پیش مطرح کرد ریشه مسائل امروز جامعه ی ما است. به چند نمونه توجه کنید:

 

– چرا آمار اختلافات زناشویی و طلاق بالا است؟ در حالی که همسران تلاش می کنند که مسائل خود را حل کنند.

 

– چرا اعتیاد در حال گسترش است؟ در حالی که همه ی مسئولین و خانواده ها با حُسن نیت کامل برای حل آن تلاش می کنند.

 

– چرا اختلالات رفتاری کودکان روبه افزایش است؟ در حالی که متخصصین تلاش می کنند مسئله را حل کنند.

در مثال های یاد شده و مسائلی مانند آن ها تمام تلاش ها علیرغم حُسن نیت زیاد، قرین موفقیت نیست. یکی از دلایل این موفقیت کم، عدم توجه به رابطه ی علت و معلول و علت یابی به جای مقصریابی است و در اکثر مسائل به دنبال درمان معلول هستیم و از علت غافلیم. افراد در مواجهه با مشکلات و مسائل دونوع واکنش اصلی نشان می دهند:

 

1- عیب جویی: در این واکنش در هر رویداد دچار احساسات شدید می شوند و برپایه ی احساسات مقصریابی، قضاوت و سرزنش کرده و حکم صادر می کنند. در اتفاق تأسف انگیز اخیر هم شاهد این فرآیند هستیم. به محض رسانه ای شدن موضوع موج خشم و نفرت عمومی و نگرانی والدین بالا گرفت تا جایی که رهبر انقلاب برای آرامش عمومی با صدور دستوری به قوه ی قضاییه در ماجرا دخالت نمودند. همراه با طغیان احساسات، موج عیب جویی و سرزنش به سوی افراد مختلف از کارکنان مدرسه، وزارت آموزش و پرورش، قوه قضاییه و سایر افراد و نهادها جاری شد.

در ادامه ی این فرآیند انبوه راهنمایی های متخصصین و کارشناسان برای پیشگیری از این اتفاقات در رسانه ها، کانال ها و سایر فضاهای مجازی در اختیار والدین قرار گرفت که همگی مبارزه و اصلاح معلول بود و به ندرت به علت اصلی و ریشه توجه شد.

بدیهی است این بار هم مانند همیشه با مجازات متهم موج احساسات فروکش خواهد کرد تا رویداد بعدی و هیجانات بعدی و این دور تسلسل در جامعه ی ما ادامه خواهد داشت

روانشناسی روز

از هرده خانومی که به مرکز مشاوره مراجعه می کنند

نه نفر دچار  غمباد و بغض ِ درونی هستند… و اگر کمی سربه‌سرشون بذارید چشم‌هاشون پر از اشک می‌شود!

از هر ده خانوم، هفت نفر عصبانی هستند و آماده‌ی پرخاشگری!

از هر ده خانوم، پنج نفر عفونت ِ ناحیه لگنی / مجاري اداري دارند!

از هر ده خانوم، سه نفر کیست ِ تخمدان، رحم یا سینه دارند!

غمباد…

غم‌هایی ست که روی هم انباشته می شود! بادی در بدن بوجود می آورد که از نظر طب چینی می‌تواند چرخه‌ی انرژی ِ بدن را مختل کند و روی عمل کرد دستگاه گوارش اثر منفی بگذارد!!!

 

انواع قرص و داروی شیمیایی می‌خورند و در نهایت، چرا جوابی نمی‌گیرند؟!

حرفم با پدرها، برادرها، پسران و همسرها نیست که چرا با سهل‌انگاری به این امر دامن می‌زنند!

 اون ها تربيت شدهِ من و مادرِ من و شما هستند

روی سخنم با خود ِ خانم‌هاست…

 که چرا همیشه منتظر هستند یکی از راه برسد بغض‌هایشان را بشکند و اشک‌هایشان را پاک کند…؟!

گریه کردن خیلی خوبه امّا، منتظر کسی نباشید.

زیرا اگر کسی بودکه کارشما به اینجا نمیرسید!

 روش خوب‌کردن ِ حال ِ خودتون رو یاد بگیرید، وقت صرفش کنید، آزمون و خطا کنید.

کمی هم به سلامتی ِ جسم و روح و روان خودتان اهمیت دهید.

چون زن یعنی زندگی…

زن اگر حالش خوب باشه یک زندگی حالش خوب است…

شما باید با رفتارتان، شادی را به دخترانتان بیاموزید…

 

بغض داری گریه کن…

وقتی خالی شدی؛ بخند…

بخند تا خداوند رحمت‌ش را سرازیر کند.

كينه، حسادت، من و تويي، بغض، گذشته، جاري، خواهرشوهر، همسايهِ بد، نداري همه بهانه اي است تا تو، خودت را فراموش كني!

 

درست غذا  بخور، مطالعه كن، ورزش كن، منتظر قضاوت نباش، عشق بورز و مهربان باش ….

زندگي ات شيرين خواهد شد!

به إندازه وسعت مالي خود و خانواده ات شادي و مهرباني را برنامه ريزي كن ! مهم نيست النگو در دست داري يا نه، وقتي معاينه چك آپِ ساليانه انجام نمي دهي، مهم نيست خونه چند اطاق خوابه داري وقتي دندانِ خراب داري و أضافه وزن !

مهم نيست جهيزيه و سيسموني دخترت چگونه است وقتي دو تا سفرِ بي دغدغه با شوهرت و بچه هات نرفتي و يك عالمه خاطره نساختي….!

 

مهم نيست بچه هات چه مدركي دارند وقتي هنوز روحيه حسادت و رقابت با بقيه مردم آرامشِت رو از گرفته و شب دير مي خوابي و عصبي هستي ….!

 

زن باش و زنانگي كن .

زود دير ميشه ! خيلي زود!

 

#دکتر_جعفری

روانشناسی روز

این است زندگی

 

عاشق شده‌ام. متنفر شده‌ام.شکست خورده‌ام. پیروز شده‌ام.

 جایزه گرفته‌ام. نقد شده‌ام. اشتباه کرده‌ام.

از پشت خنجر خورده‌ام.

 انتقام گرفته‌ام. تحقیر شده‌ام.

دوست داشته شده‌ام.

 به من عشق ورزیده‌اند. زیرابم را زده‌اند. از کار بی‌کار شده‌ام.

 دستم را گرفته‌اند. سفر کرده‌ام.

در جاده مانده‌ام.

تعقیب و تهدید شده‌ام. وحشت کرده‌ام.

از ته دل خندیده‌ام.

 شهری را که دوست داشتم ببینم دیده‌ام.

در فقر غرق شده‌ام.

تصادف کرده‌ام و مرگ را جلوی چشمم  دیده‌ام.

 آدمی در همین تهران خودمان و وسط خیابان به رویم اسلحه  گرم کشیده

 

 آدم‌های زیادی وسط خیابان من را در آغوش کشیده‌اند.

 گم شده‌ای را پیدا کرده‌ام.

 به مرگ فکر کرده‌ام، به شیوه‌های مختلف دیگر نبودن.

به زندگی فکر کرده‌ام، مست از خوشی آهنگ گذاشته‌ام و دیوانه‌وار رقصیده‌ام.

 

می‌رقصم. راه می‌روم.

روزهایی شنوایی‌ام را از دست داده‌ام. روزهایی بلند و زیاد نفس کشیده‌ام.

 

 خدا را گم کرده‌ام. خدا را دوباره پیدا کرده‌ام. دوستانی را از دست داده‌ام.

 مرد عزیز زندگی‌ام را زیر خاک گذاشته‌ام.

 

 نفسم با بیماری سرطان عزیزترین فرد زندگی‌ام حبس شد

 سقوط کرده‌ام. در منجلاب دست و پا زده‌ام. روی سکو ایستاده‌ام و تشویق حضار را تماشا کرده‌ام.

نفرت ورزیده‌ام. از خودم متنفر شده‌ام. خودم را دوست داشته‌ام.

 

برای درست کردن اشتباهاتم از جا بلند شده‌ام. برای ادامه‌ی یک زندگی جنگیده‌ام. از این زندگی به زندگی دیگری کوچ کرده‌ام. نفرت‌هایم فروکش کرده‌اند.

 

کتاب خوانده‌ام. فیلم دیده‌ام.

وسط تاریخ یک کشور دیگر ایستاده‌ام. دوستی را بعد از ۱۷ سال در شهری خیلی دور در آغوش کشیده‌ام. فریاد زده‌ام.

 گریه کرده‌ام. دوست داشته‌ام تا ابد جاودانه بمانم. کسانی از دیدنم هیجان زده شده‌اند.

 

کسی دوست داشته سرم از بدنم جدا شود. مسیرم را پیدا کرده‌ام. بدنم را  به سبک خودم دوست داشته‌ام.

هورمون‌های مادرانه‌ام فعال شده‌اند.

 عقل و منطقم غالب شده است.

 نگذاشته‌ام شکستم را ببینند.

یک روزهایی تسلیم بشر شده‌ام.

 

آلما توکل

روانشناسی روز

🔸همدلی نادرست با مراجع🔸

 

بعضی از درمانگران در احساس همدلی مشکل دارند. در واقع بسیاری از بیمارانِ مشکل، به‌قدری به مصاحبه‌گر فشار می‌آورند که همدلترین درمانگر هم طاقتش به سر می‌‌آید.

چنانچه در احساس همدلی، مشکل مزمنی دارید سعی نکنید همدلی را بیان کنید.

توجهِ تمرکزیافته و پرسشهای متناسب، بهتر از “همدلی تصنعی”، علاقه‌مندی شما را به بیمار می‌رساند‌.

وقتی بیمار با “ادا و اصول” مواجه شود، آزرده‌خاطر می‌گردد.

مثال

مصاحبه‌گر: گفتید در مورد آمدن به اینجا خیلی دلهره داشتید.

بیمار: درست شنیدی لعنت به اینجا، درسته همینو گفتم.

مثال

مصاحبه‌گر: به نظرم می‌آد خیلی آشفته بودید وقتی که…

بیمار: (با طعنه) واقعا؟ اینطوری به نظرت رسید؟ دُکی، فقط داری ادای یک درمانگر را در میاری، من این حرفهای از پیش‌ تعیین شده را می‌شناسم. من خیلی پیش روانشناسهای لعنتی رفته‌ام.

اگر همدلی ابراز کردید و بیمار از شما فاصله گرفت، بررسی کنید ایا همدلی شما خالصانه بوده یا نه؟ آیا واقعا پریشانی او را درک کرده‌اید؟ آیا واقعا احساس همدلی کرده‌اید؟ ایا همدلی را به شیوه و زبان بیمار و به صورتی قابل فهم بیان کرده‌اید؟

منبع اصول مصاحبه بالینی اوتمر

🔸همدلی نادرست با مراجع🔸

 

بعضی از درمانگران در احساس همدلی مشکل دارند. در واقع بسیاری از بیمارانِ مشکل، به‌قدری به مصاحبه‌گر فشار می‌آورند که همدلترین درمانگر هم طاقتش به سر می‌‌آید.

چنانچه در احساس همدلی، مشکل مزمنی دارید سعی نکنید همدلی را بیان کنید.

توجهِ تمرکزیافته و پرسشهای متناسب، بهتر از “همدلی تصنعی”، علاقه‌مندی شما را به بیمار می‌رساند‌.

وقتی بیمار با “ادا و اصول” مواجه شود، آزرده‌خاطر می‌گردد.

مثال

مصاحبه‌گر: گفتید در مورد آمدن به اینجا خیلی دلهره داشتید.

بیمار: درست شنیدی لعنت به اینجا، درسته همینو گفتم.

مثال

مصاحبه‌گر: به نظرم می‌آد خیلی آشفته بودید وقتی که…

بیمار: (با طعنه) واقعا؟ اینطوری به نظرت رسید؟ دُکی، فقط داری ادای یک درمانگر را در میاری، من این حرفهای از پیش‌ تعیین شده را می‌شناسم. من خیلی پیش روانشناسهای لعنتی رفته‌ام.

اگر همدلی ابراز کردید و بیمار از شما فاصله گرفت، بررسی کنید ایا همدلی شما خالصانه بوده یا نه؟ آیا واقعا پریشانی او را درک کرده‌اید؟ آیا واقعا احساس همدلی کرده‌اید؟ ایا همدلی را به شیوه و زبان بیمار و به صورتی قابل فهم بیان کرده‌اید؟

منبع اصول مصاحبه بالینی اوتمر

روانشناسی روز

تو خودت كنترل زندگي ات را در دست داري. تو تنها يك بار و فقط يك بار شانس زندگي كردن داري و اين زندگي دارد از دستت ميرود .خودت را دست كم نگير و اين اجازه را به ديگران هم نده. به كمتر از حقت قانع نشو. گاهي براي تحت تاثير قرار دادن و جلب توجه كساني كه حتي دوستشان هم نداريد وسايلي را ميخريد كه از عهده هزينه شان برنمي آييد ،اين كار را كنار بگذاريد.به جاي بروز دادن احساساتتان آنهارا درون خود نريزيد و سركوب نكنيد.از بد رفتاري با جسم و ذهنتان دست برداريد.زندگي تان قرار است سفري از يك مكان منحصر به فرد به مكاني ديگر باشد،قرار نيست مثل يك چرخ و فلك باشد كه شمارا مدام به نقطه قبلي برگرداند.

زندگي شما نبايد شبيه زندگي ديگران باشد بلكه بايد ساخته دست خودتان و حاصل تلاش خودتان باشد.

اگر باور داشته باشيد كه تنها كسي كه زندگي تان را كنترل مي كند خودتان هستيد آن وقت بلند شده و دوباره تلاش ميكنيد.و به تلاش ادامه مي دهيد تا زماني كه حس كنترل داشتن بر زندگي بر غير قابل كنترل بودن آن برتري پيدا كند.

به اين باور برسيد كه ميتوانيد تبديل به هركس و هرچيزي كه دوست داريد شويد.در سخت ترين روزها به ياد داشته باشيد كه يك حركت رو به جلو ،خواه به اندازه يك اينچ تنها چيزي است كه نياز داريد.

سيده مهشيد موسوي

از كتاب خودت باش دختر

تو خودت كنترل زندگي ات را در دست داري. تو تنها يك بار و فقط يك بار شانس زندگي كردن داري و اين زندگي دارد از دستت ميرود .خودت را دست كم نگير و اين اجازه را به ديگران هم نده. به كمتر از حقت قانع نشو. گاهي براي تحت تاثير قرار دادن و جلب توجه كساني كه حتي دوستشان هم نداريد وسايلي را ميخريد كه از عهده هزينه شان برنمي آييد ،اين كار را كنار بگذاريد.به جاي بروز دادن احساساتتان آنهارا درون خود نريزيد و سركوب نكنيد.از بد رفتاري با جسم و ذهنتان دست برداريد.زندگي تان قرار است سفري از يك مكان منحصر به فرد به مكاني ديگر باشد،قرار نيست مثل يك چرخ و فلك باشد كه شمارا مدام به نقطه قبلي برگرداند.

زندگي شما نبايد شبيه زندگي ديگران باشد بلكه بايد ساخته دست خودتان و حاصل تلاش خودتان باشد.

اگر باور داشته باشيد كه تنها كسي كه زندگي تان را كنترل مي كند خودتان هستيد آن وقت بلند شده و دوباره تلاش ميكنيد.و به تلاش ادامه مي دهيد تا زماني كه حس كنترل داشتن بر زندگي بر غير قابل كنترل بودن آن برتري پيدا كند.

به اين باور برسيد كه ميتوانيد تبديل به هركس و هرچيزي كه دوست داريد شويد.در سخت ترين روزها به ياد داشته باشيد كه يك حركت رو به جلو ،خواه به اندازه يك اينچ تنها چيزي است كه نياز داريد.

سيده مهشيد موسوي

از كتاب خودت باش دختر

روانشناسی روز

۱- آیا همسرتان از شما انسان بهتری ساخته است؟ آیا شما هم برای او این قدم را برداشته‌اید؟

 

۲- آیا هر دوی شما در بیان احساساتتان به دیگری، تکیه کردن به او و کمک خواستن راحتید و می‌دانید که او شما را ترک نخواهد کرد؟

 

۳- آیا هر دوی شما، دیگری را همان‌طور که هست پذیرفته‌اید و نیازی به ایجاد تغییر در او نمی‌بینید؟

 

۴- آیا نظر مخالفتان را با آرامش و احترام به یکدیگر اعلام می‌کنید؟

 

۵- آیا هر دو در تصمیم‌گیری‌ها دخیل هستید و خود را در رابطه مؤثر می‌دانید؟

 

۶- آیا هر دو بهترین دوست یکدیگرید؟

 

۷- آیا بیشتر از اینکه به «من» و «تو» فکر کنید، احساس «ما» بودن دارید؟

 

۸- آیا می‌توانید رمز حساب کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی یا رمز کارت بانکی‌تان را در اختیار او قرار بدهید؟

 

۹- آیا نظرات واقع‌بینانه و مثبتی نسبت به یکدیگر دارید؟

۱- آیا همسرتان از شما انسان بهتری ساخته است؟ آیا شما هم برای او این قدم را برداشته‌اید؟

 

۲- آیا هر دوی شما در بیان احساساتتان به دیگری، تکیه کردن به او و کمک خواستن راحتید و می‌دانید که او شما را ترک نخواهد کرد؟

 

۳- آیا هر دوی شما، دیگری را همان‌طور که هست پذیرفته‌اید و نیازی به ایجاد تغییر در او نمی‌بینید؟

 

۴- آیا نظر مخالفتان را با آرامش و احترام به یکدیگر اعلام می‌کنید؟

 

۵- آیا هر دو در تصمیم‌گیری‌ها دخیل هستید و خود را در رابطه مؤثر می‌دانید؟

 

۶- آیا هر دو بهترین دوست یکدیگرید؟

 

۷- آیا بیشتر از اینکه به «من» و «تو» فکر کنید، احساس «ما» بودن دارید؟

 

۸- آیا می‌توانید رمز حساب کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی یا رمز کارت بانکی‌تان را در اختیار او قرار بدهید؟

 

۹- آیا نظرات واقع‌بینانه و مثبتی نسبت به یکدیگر دارید؟

روانشناسی روز

🔰 #ازدواج_پر_خطر

👈 #شخصیت_اجتنابی

 

❗️ویژگیهای افرادی که دارای اختلال شخصیت اجتنابی هستند؛ ازدواج با این افراد جز ازدواج های پر خطر محسوب می شود:

 

به سبب هراس از انتقاد؛ عدم تایید یا طرد؛ از فعالیتهایی که نیاز به تعامل با افراد زیادی داشته باشد؛ اجتناب کند.

 

جز با افرادخاصی که از آنها خوشش می آید؛ مایل به ارتباط با فرد دیگری نیست.

 

به سبب احساس شرم و یا ترس از تمسخر؛ از بیان دنیای درون خود حتی به افرادی که با آنها رابطه نزدیک و صمیمانه نیز دارد؛ خودداری می کند.

 

در موقعیت های اجتماعی همواره به این فکر می کند که مبادا مورد انتقاد یا طرد واقع شود.

 

به سبب احساس بی کفایتی، از حضور در موقعیت اجتماعی جدید اجتناب می ورزد یا در صورت حضور در آن؛ احساس ناراحتی می کند.

 

به سبب احساس کهتری؛ خود را فاقد مهارت اجتماعی لازم می داند.

 

غالبا بخاطر اجتناب از احساس شرمندگی؛ از ورود به فعالیتهای جدید و ناشناخته اجتناب میکنند.

🔰 #ازدواج_پر_خطر

👈 #شخصیت_اجتنابی

 

❗️ویژگیهای افرادی که دارای اختلال شخصیت اجتنابی هستند؛ ازدواج با این افراد جز ازدواج های پر خطر محسوب می شود:

 

به سبب هراس از انتقاد؛ عدم تایید یا طرد؛ از فعالیتهایی که نیاز به تعامل با افراد زیادی داشته باشد؛ اجتناب کند.

 

جز با افرادخاصی که از آنها خوشش می آید؛ مایل به ارتباط با فرد دیگری نیست.

 

به سبب احساس شرم و یا ترس از تمسخر؛ از بیان دنیای درون خود حتی به افرادی که با آنها رابطه نزدیک و صمیمانه نیز دارد؛ خودداری می کند.

 

در موقعیت های اجتماعی همواره به این فکر می کند که مبادا مورد انتقاد یا طرد واقع شود.

 

به سبب احساس بی کفایتی، از حضور در موقعیت اجتماعی جدید اجتناب می ورزد یا در صورت حضور در آن؛ احساس ناراحتی می کند.

 

به سبب احساس کهتری؛ خود را فاقد مهارت اجتماعی لازم می داند.

 

غالبا بخاطر اجتناب از احساس شرمندگی؛ از ورود به فعالیتهای جدید و ناشناخته اجتناب میکنند.

 

روانشناسی روز

❌به این مردان وابسته نشوید

 

➖تحقیر مردم حتی اعضای خانواده و دوستان شما

➖نادیده گرفتن دیگران

➖دستور درباره پوشش و رفتار

➖دمدمی مزاج بودن شدید

➖همیشه عصبانی بودن

➖گم شدن‌های چند روزه

 

➖سابقه آسیب به خواهر و برادر یا دیگر اعضای فامیل

➖حق به جانب همیشگی بودن

➖وفادار نبودن

➖خواسته‌های نابرابر

➖فشار به دلیل خواسته‌های نا‌معقول همیشگی

➖دروغگو

➖محدود و منزوی کردن شما

➖سوء استفاده مالی

➖تهدید به خودکشی

➖برخورد فیزیکی

روانشناسی روز

🔰 آزادی همسرم در ارتباط با دیگران را تا چه اندازه می‌پسندم؟

 

🔸قبل از ازدواج باید مشخص کنید طرف مقابل‌تان تا چه اندازه در ارتباط با دیگران، از جمله با جنس مخالف، آزاد است و معیارهای‌تان برای خیانت چیست. خط قرمز‌ها را دقیقا معلوم و اعلام کنید.

این گونه معیار‌ها تا حدودی شخصی هستند و نمی‌توان یک استاندارد برای همه‌ روابط تعیین کرد، چون گذشته از یک سری اصول که همه به آن آگاهند، جزئیات و فرعیات شخصی‌تر هم وجود دارند که هر دو طرف باید در موردشان واضح صحبت کنند. اگر همسرتان بدون اطلاع دادن به شما ناهار را با همکارش صرف کند مشکلی ندارید؟ در مهمانی‌ها چه رفتار‌هایی از سوی همسرتان آزارتان خواهد داد؟ اول برای خودتان خط قرمز‌ها را مشخص کنید و بعد آن‌ها را مطرح نمایید.

 

سوال‌ها و موضوعات بسیار زیاد دیگری هم وجود دارند که ممکن است برای عده‌ای مهم، اما برای بقیه بی‌اهمیت باشند؛ بنابراین ابتدا باید تکلیف‌تان را با خودتان مشخص کنید و بینید در مورد چه چیز‌هایی باید از همین الان گفتگو و توافق کنید.

 

مسائل مالی، جنسی، ظاهر و پوشش، زبان عشق، اعتقادات، آدب معاشرت و خیلی از موارد دیگر، بیش از آنچه تصور کنید در زندگی‌تان نقش بازی خواهند کرد، پس اگر خواهان رابطه‌ای سالم و شاد و بلند مدت هستید، از همین الان آن را بسازید.

روانشناسی روز

🔰 کسانی که با خانواده خودشون #متفاوت هستن:

 

(1) شما باید قبول کنید که خواه ناخواه اینکه خانواده‌تون اون ارزش‌ها و کمالاتی که مدنظر هست رو ندارن، برای شما یه نقطه ضعف محسوب میشه. لذا واقع‌بین باشید.

 

(2) اما این باعث نمیشه که شما ناامید باشید. همه انسان‌ها نقطه ضعف دارن و هیچ کس کامل نیست. نکته مهم اینه که شما باید با کسب کمالات و مهارت‌های بیشتر، سعی کنید اونقدر نقاط مثبت خودتون رو زیاد کنید که دیگه کسی بخاطر این نقطه منفی، شما رو رد نکنه. چه بسیار دختر و پسرهایی که با توجه به این نکته، تونستن بهترین ازدواج‌ها رو داشته باشن. لذا ناامید نباشید و تلاش کنید.

 

(3) مخصوصا دخترها چون ممکنه بیشتر در معرض انتخاب نشدن قرار بگیرن، باید توجه داشته باشن که حتی اگر کمالات دارن، ولی باز ممکنه خواستگار شما اون مواردی که در مورد تحقیق کردن و شناخت گفتیم، رعایت نکنه یا اصلا بلد نباشه و نتونه به کمالات و ویژگی های مثبت شما پی ببره. پس اگه شما رو نپسندیدن، این رو حمل بر بد بودن خودتون نذارید بلکه ناشی از ندیده‌شدن بوده. لذا باز هم میگیم که ناامید نشید.

🔰 کسانی که با خانواده خودشون #متفاوت هستن:

 

(1) شما باید قبول کنید که خواه ناخواه اینکه خانواده‌تون اون ارزش‌ها و کمالاتی که مدنظر هست رو ندارن، برای شما یه نقطه ضعف محسوب میشه. لذا واقع‌بین باشید.

 

(2) اما این باعث نمیشه که شما ناامید باشید. همه انسان‌ها نقطه ضعف دارن و هیچ کس کامل نیست. نکته مهم اینه که شما باید با کسب کمالات و مهارت‌های بیشتر، سعی کنید اونقدر نقاط مثبت خودتون رو زیاد کنید که دیگه کسی بخاطر این نقطه منفی، شما رو رد نکنه. چه بسیار دختر و پسرهایی که با توجه به این نکته، تونستن بهترین ازدواج‌ها رو داشته باشن. لذا ناامید نباشید و تلاش کنید.

 

(3) مخصوصا دخترها چون ممکنه بیشتر در معرض انتخاب نشدن قرار بگیرن، باید توجه داشته باشن که حتی اگر کمالات دارن، ولی باز ممکنه خواستگار شما اون مواردی که در مورد تحقیق کردن و شناخت گفتیم، رعایت نکنه یا اصلا بلد نباشه و نتونه به کمالات و ویژگی های مثبت شما پی ببره. پس اگه شما رو نپسندیدن، این رو حمل بر بد بودن خودتون نذارید بلکه ناشی از ندیده‌شدن بوده. لذا باز هم میگیم که ناامید نشید.

روانشناسی روز

🔰چهار نشانه مهم برای شناختن شخصیت خواستگار

 

۱-اگر مشاهده کردید خواستگاری در مقابل پدر و مادرش تسلیم مطلق است، از خود هیچ اختیاری ندارد و حتی توصیه‌های غیرمنطقی آنها را می‌پذیرد، كمی در انتخاب خود تردید كنید.

 

۲-اگر مشاهده كردید برای خواستگارشما مسائلی مثل شیوه برگزاری مراسم عروسی به‌طور افراطی مهم‌تر از خود رابطه است، آن را به عنوان یک نشانه منفی در نظر بگیرید.

 

۳-اگر خواستگار  شما با شما بسیار مهربان است، اما در حین رانندگی یا در تعاملات روزمره در کوچه و خیابان با مردم خشونت می‌کند، یقین داشته باشید که پس از سپری شدن دوران شیرین اولیه رابطه، خشونت علیه شما را هم آغاز خواهد کرد.

 

۴-آدم‌ها در دوره خواستگار ی تلاش می‌کنند که بهترین حالت رفتاری خود را بروز بدهند. اگر قسمت عمده دوره خواستگاری شما به بحث و تلخ‌کامی می‌گذرد، این نشانه بسیار بدی از یک زندگی دردناک پس از عقد و عروسی است.

🔰چهار نشانه مهم برای شناختن شخصیت خواستگار

 

۱-اگر مشاهده کردید خواستگاری در مقابل پدر و مادرش تسلیم مطلق است، از خود هیچ اختیاری ندارد و حتی توصیه‌های غیرمنطقی آنها را می‌پذیرد، كمی در انتخاب خود تردید كنید.

 

۲-اگر مشاهده كردید برای خواستگارشما مسائلی مثل شیوه برگزاری مراسم عروسی به‌طور افراطی مهم‌تر از خود رابطه است، آن را به عنوان یک نشانه منفی در نظر بگیرید.

 

۳-اگر خواستگار  شما با شما بسیار مهربان است، اما در حین رانندگی یا در تعاملات روزمره در کوچه و خیابان با مردم خشونت می‌کند، یقین داشته باشید که پس از سپری شدن دوران شیرین اولیه رابطه، خشونت علیه شما را هم آغاز خواهد کرد.

 

۴-آدم‌ها در دوره خواستگار ی تلاش می‌کنند که بهترین حالت رفتاری خود را بروز بدهند. اگر قسمت عمده دوره خواستگاری شما به بحث و تلخ‌کامی می‌گذرد، این نشانه بسیار بدی از یک زندگی دردناک پس از عقد و عروسی است.

روانشناسی روز

🔰چهار نشانه مهم برای شناختن شخصیت خواستگار

 

۱-اگر مشاهده کردید خواستگاری در مقابل پدر و مادرش تسلیم مطلق است، از خود هیچ اختیاری ندارد و حتی توصیه‌های غیرمنطقی آنها را می‌پذیرد، كمی در انتخاب خود تردید كنید.

 

۲-اگر مشاهده كردید برای خواستگارشما مسائلی مثل شیوه برگزاری مراسم عروسی به‌طور افراطی مهم‌تر از خود رابطه است، آن را به عنوان یک نشانه منفی در نظر بگیرید.

 

۳-اگر خواستگار  شما با شما بسیار مهربان است، اما در حین رانندگی یا در تعاملات روزمره در کوچه و خیابان با مردم خشونت می‌کند، یقین داشته باشید که پس از سپری شدن دوران شیرین اولیه رابطه، خشونت علیه شما را هم آغاز خواهد کرد.

 

۴-آدم‌ها در دوره خواستگار ی تلاش می‌کنند که بهترین حالت رفتاری خود را بروز بدهند. اگر قسمت عمده دوره خواستگاری شما به بحث و تلخ‌کامی می‌گذرد، این نشانه بسیار بدی از یک زندگی دردناک پس از عقد و عروسی است.

🔰چهار نشانه مهم برای شناختن شخصیت خواستگار

 

۱-اگر مشاهده کردید خواستگاری در مقابل پدر و مادرش تسلیم مطلق است، از خود هیچ اختیاری ندارد و حتی توصیه‌های غیرمنطقی آنها را می‌پذیرد، كمی در انتخاب خود تردید كنید.

 

۲-اگر مشاهده كردید برای خواستگارشما مسائلی مثل شیوه برگزاری مراسم عروسی به‌طور افراطی مهم‌تر از خود رابطه است، آن را به عنوان یک نشانه منفی در نظر بگیرید.

 

۳-اگر خواستگار  شما با شما بسیار مهربان است، اما در حین رانندگی یا در تعاملات روزمره در کوچه و خیابان با مردم خشونت می‌کند، یقین داشته باشید که پس از سپری شدن دوران شیرین اولیه رابطه، خشونت علیه شما را هم آغاز خواهد کرد.

 

۴-آدم‌ها در دوره خواستگار ی تلاش می‌کنند که بهترین حالت رفتاری خود را بروز بدهند. اگر قسمت عمده دوره خواستگاری شما به بحث و تلخ‌کامی می‌گذرد، این نشانه بسیار بدی از یک زندگی دردناک پس از عقد و عروسی است.

روانشناسی روز

🔰 #صداقت در شروع #روابط !

 

****روزي كه مي رويد با كسي آشنا می شيد اگر پرسيد : درامد شما چقدره ؟ هر چي هست رو بگيد ، نگيد حالا يه ششصد هفتصد هشتصد نهصد تومني هست . تا ريال اخرشو بگيد … هشتصد و پنجاه هزار و پونصد نود و سه ريال !

 

🔹اگر ديوونه ايد بهش بگيد من ديوونه ام … اگر از رفتارش ناراحت هستيد بهش بگيد ، نگيد نه من ناراحت نيستم پياز رفته چشمم ! نكنيد … نگيد نه چيزي نيست مشكلي نبود اين اگر تكرار بشه بتدريج يه خشم پنهان در وجود شما رشد مي كنه و شما تبديل به يک بمب مي شويد كه وقتي كاسه صبرتون لبريز شد منفجر مي شويد … بعد طرفتون متوجه ميشه با يه بمب زندگي مي كرده … خودتون باشيد نمايش نديد … زندگي تايتانيك نيست …

 

🔹در مورد مسايل جدي حرف بزنيد . ول كنيد اين قورمه سبزي و فسنوجونو … تو چه گلی دوس داري ؟! چه رنگي دوس داري ول كنيد اين چيزارو … نكنيد بازي در نياريد … در مورد سياست ، بچه ، فرهنگ ، خانواده ، حكومت ، مردم دنيا ، خدا ، دين ، علاقه هاتون ، مشكلاتتون ، دوستتاتون ، رابطه جنسي …در مورد اينا حرف بزنيد ، حرفها رو با رفتار مقايسه كنيد !

 

🔹اون اسب سفيد رو ول كنيد چون بعدن مي فهميد رنگش كردند . ول كنيد اون نيمه گمشده رو … دنبال نصفه نباشيد دنبال تناسب و شباهت باشيد … اون دختر و مرد روياي كودكي شما نيست اينو رو بايد الان بشناسيد و بفمهيد كي هست !

 

🔹كافيه يكبار سري به اين دادگاهها بزنيد … اينهايي كه اشك مي ريزند رو ببينيند اين همونيه كه شب عروسي از ذوق خوابش نمي برد !

 

🔹اگر شغلتون رو پرسيد دقيق بگيد ، اگر شبها از ديوار مردم بالا مي رويد بهش بگيد … اجازه بديد طرف بدونه با چه ديوونه اي طرف شده ….نكنيد…خودتون رو بدبخت نكنيد … اونو بدبخت نكنيد …دوران اينكه من خودم همه كاره هستم ، ب سر اومده …

 

🔹دست از اين پيش فرضها هم برداريد كه مردها هيولا هستند و فقط دنبال هم خوابگي و زنها حقه باز و حالا بعد از هفتصد تا دوست پسر اومده سراغ من …

 

🔹روزي كه اين عقيده رو داشتيد دنبال اين هستيد كه اونو ثابت كنيد ! … اين روي نحوه ي رفتار شما اثر ميگذاره … اگر هم ادم خوبي باشه فرار مي كنه … اخر كار مي فهميد طرف كي هست …

 

🔹اگر كچل هستيد بهش بگيد كلاه مصنوعي نگذاريد…اگر چاقيد بهش بگيد نرويد كار عجيب غريب بكنيد همون يكماه رو رژيم بگيريد … نكنيد … با زندگي خود و ديگران بازي نكنيد …

🔰 #صداقت در شروع #روابط !

 

****روزي كه مي رويد با كسي آشنا می شيد اگر پرسيد : درامد شما چقدره ؟ هر چي هست رو بگيد ، نگيد حالا يه ششصد هفتصد هشتصد نهصد تومني هست . تا ريال اخرشو بگيد … هشتصد و پنجاه هزار و پونصد نود و سه ريال !

 

🔹اگر ديوونه ايد بهش بگيد من ديوونه ام … اگر از رفتارش ناراحت هستيد بهش بگيد ، نگيد نه من ناراحت نيستم پياز رفته چشمم ! نكنيد … نگيد نه چيزي نيست مشكلي نبود اين اگر تكرار بشه بتدريج يه خشم پنهان در وجود شما رشد مي كنه و شما تبديل به يک بمب مي شويد كه وقتي كاسه صبرتون لبريز شد منفجر مي شويد … بعد طرفتون متوجه ميشه با يه بمب زندگي مي كرده … خودتون باشيد نمايش نديد … زندگي تايتانيك نيست …

 

🔹در مورد مسايل جدي حرف بزنيد . ول كنيد اين قورمه سبزي و فسنوجونو … تو چه گلی دوس داري ؟! چه رنگي دوس داري ول كنيد اين چيزارو … نكنيد بازي در نياريد … در مورد سياست ، بچه ، فرهنگ ، خانواده ، حكومت ، مردم دنيا ، خدا ، دين ، علاقه هاتون ، مشكلاتتون ، دوستتاتون ، رابطه جنسي …در مورد اينا حرف بزنيد ، حرفها رو با رفتار مقايسه كنيد !

 

🔹اون اسب سفيد رو ول كنيد چون بعدن مي فهميد رنگش كردند . ول كنيد اون نيمه گمشده رو … دنبال نصفه نباشيد دنبال تناسب و شباهت باشيد … اون دختر و مرد روياي كودكي شما نيست اينو رو بايد الان بشناسيد و بفمهيد كي هست !

 

🔹كافيه يكبار سري به اين دادگاهها بزنيد … اينهايي كه اشك مي ريزند رو ببينيند اين همونيه كه شب عروسي از ذوق خوابش نمي برد !

 

🔹اگر شغلتون رو پرسيد دقيق بگيد ، اگر شبها از ديوار مردم بالا مي رويد بهش بگيد … اجازه بديد طرف بدونه با چه ديوونه اي طرف شده ….نكنيد…خودتون رو بدبخت نكنيد … اونو بدبخت نكنيد …دوران اينكه من خودم همه كاره هستم ، ب سر اومده …

 

🔹دست از اين پيش فرضها هم برداريد كه مردها هيولا هستند و فقط دنبال هم خوابگي و زنها حقه باز و حالا بعد از هفتصد تا دوست پسر اومده سراغ من …

 

🔹روزي كه اين عقيده رو داشتيد دنبال اين هستيد كه اونو ثابت كنيد ! … اين روي نحوه ي رفتار شما اثر ميگذاره … اگر هم ادم خوبي باشه فرار مي كنه … اخر كار مي فهميد طرف كي هست …

 

🔹اگر كچل هستيد بهش بگيد كلاه مصنوعي نگذاريد…اگر چاقيد بهش بگيد نرويد كار عجيب غريب بكنيد همون يكماه رو رژيم بگيريد … نكنيد … با زندگي خود و ديگران بازي نكنيد …

روانشناسی روز

🔰از کجا بدونم آماده #ازدواج هستم یا نه؟

 

۱.چقدر خودتو میشناسی؟به نقاط ضعف و قوتت آگاهی؟

 

۲.چقدر می تونی متعهد و مسئولیت پذیر  باشی؟

 

۳.چقدر توانایی حل مشکلات رو داری؟

 

۴.چقدر اهل مشورت گرفتن و کمک از متخصص هستی؟

 

۵.توانایی مدیریت مالی و پس انداز داری؟

 

۶.چقدر می تونی احساسات و علاقت رو به طرفت ابراز کنی؟

 

۷.چقدر توان درک متقابل داری و میتونی به طرف مقابلت حق بدی؟

روانشناسی روز

 

🔰 #همسر مرافعه گر

 

هیچ چیز در زندگی از این تکان دهنده تر نیست که یک روز از خواب برخیزیم و دریابیم که یک همسر”مرافعه گر” توی رختخواب مان هست.

 

  1. قبول کنید که نمی توانید به زندگی ایده آل دست یابید. هر چه زودتر انتظارهای تان از زندگی زناشویی را پایین بیاورید، به نفع خودتان است. این کار به ویژه کمک میکند تا از یادآوری این مطلب افسرده کننده که فقط شما بودید که او را به همسری انتخاب کرده اید، خلاص شوید.
  2. اگر هنوز افسرده اید، انتظارها را باز پایین تر بیاورید. آن قدر پایین بیاورید که حتی از ازدواج با او خوشحال هم باشید. به چیزهای خوبی فکر کنید که می توانستند طور دیگری باشند.
  3. یاد بگیرید که به خاطر وراجی ها یا برج زهرماربودن او جوش نزنید و برای سرکوب کردن کامل احساسات و کمبود محبت خودتان، خودخوری نکنید. برای اینکه به طور کامل بی رگ بشوید لازم نیست حتماً به الکل معتاد شوید. فقط یاد بگیرید که بی خیال باشید. اگر به این درجه از بی خیالی برسید حتی می توانید با چاقو دست تان را ببرید، بدون آنکه درد زیادی را حس کنید.
  4. تا آنجا که ممکن است با همسرتان مهربان باشید و مدارا کنید. این کار باعث می شود کاهش قابل ملاحظه اصطکاک ها و آسیب هایی که تاکنون داشته اید می شود. مثلاً وقتی که از سرکار به خانه می آیید، اولین کلماتی که به همسرتان می گویید این باشد:” معذرت می خواهم. به خاطر هر چیزی که به خاطرش ناراحتی، معذرت می خواهم”. این نوع معذرت خواهیی های عمومی، باد او را می خواباند و از ناراحتی بیشتر خودتان پیشگیری میکند.
  5. اگر همسرتان به گونه ای است که خوشی ها را تحمل نمی کند و اصرار به دعوا و مرافعه دارد، در این صورت با یک همسر معمولی ازداوج نکرده اید. در چنین موقعیتی راه حل آن است که به او کمک کنید تا راه هایی برای تخلیه مازاد خشم و عصبانیت خود پیدا کند. تشویقش کنید که به کلاس های آموزش جنگ چریکی و دفاع شخصی برود و خودتان هم کاراته یاد بگیرید.
  6. از میان کسانی که آن ها هم همسران این چنینی دارند دوستانی انتخاب کنید. به این ترتیب همدردانی پیدا می کنید که می توانید با آنها درددل کنید و کمبودهای عاطفی و غیره تان را جبران کنید.

7.حتما با مشاوره با یک روانشناس مهارتها وهوش بین فردی خود را ارتقاء دهید

 آیا من آدم با سوادی هستم؟؟؟؟

سلام ، تا حالا شده تو جامعه با افرادی رو برو بشید که مدارک بالای تحصیلی دارند ولی از نظر شما هماهنگ با تحصیلاتشون رفتار نمی کنند؟؟؟
و کلی علامت سوال رو سرتون نقش ببنده که اصلا ازش توقع نداشتم چنین رفتاری بکنه یا مثلا باسواده و….
در مطلبی که براتون آماده کردم در این مورد مهم با هم صحبت می کنیم و بهتون میگم که اصلا سواد چیه و به چه کسی امروزه می تونیم بگیم آدم باسواد.

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، یونسکو تعریف جدیدی از باسوادی ارائه داده است که حتما بهتون پیشنهاد می کنم تا آخر این مطلب با ما همراه باشید و ببینید خود شما در چه مرحله ای از سواد هستید .
شاید برایتان جالب باشد که بدانید مفهوم سواد در قرن گذشته، تغییرات بسیاری کرده است و این چهارمین تعریف سواد است که توسط یونسکو به‌صورت رسمی اعلام می‌شود. به‌طور خلاصه و طبق این تعریف، باسواد کسی است که بتواند از خوانده‌ها و دانسته‌های خود تغییری در زندگی خود ایجاد کند.
با تعریف جدیدی که یونسکو ارائه داده باسوادی توانایی «تغییر» است و باسواد کسی است که بتواند با آموخته‌هایش، تغییری در زندگی خود ایجاد کند.
و این تغییر باعث رشد خود و اطرافیانش بشود.
به شما پیشنهاد میکنم برای درک بهتر مطلب تعاریف قبلی باسوادی رو با ما مرور کنید
‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و بعد از مروری کوتاه بر تعاریف سواد از ابتدا تا امروز، نکاتی درباره ایجاد تغییر در زندگی بر اساس دانسته‌ها و راهکارهای دست‌یابی به این مهم، مطرح خواهیم کرد.
در اولین تعریف از سواد
در قرن بیستم توانایی خواندن و نوشتن، اولین تعریفی بود که ارائه شد، این تعریف صرفاً به توانایی خواندن و نوشتن با زبان مادری معطوف بود. طبق این تعریف، فردی باسواد محسوب می‌شد که توانایی خواندن و نوشتن زبان مادری خود را داشته باشد.
دومین تعریف با توجه به رشد تکنولوژی
در اواخر قرن بیستم سازمان ملل تعریف دونی ارائه داد که یادگرفتن رایانه و یک‌ زبان خارجی بود .در این تعریف جدید، علاوه بر توانایی خواندن و نوشتن زبان مادری، توانایی استفاده از رایانه و یاد داشتن یک زبان خارجی هم اضافه شد. بدین ترتیب به افرادی که توان خواندن و نوشتن، استفاده از رایانه و صحبت و درک مطلب به یک زبان خارجی را داشتند، باسواد گفته می شد.
متاسفانه باید بگم که قاعدتاً طبق این تعریف بسیاری از دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاهی کشور ما بی‌سواد محسوب می‌شوند چون دانش زبان خارجی بیشتر افراد کم است.
سومین تعریف که سخت تر هم شد
اضافه شدن ۱۲ نوع سواد دیگر به سواد قبلی بود
سازمان ملل در دهه دوم قرن ۲۱، بازهم در مفهوم سواد تغییر ایجاد کرد. در این تعریف مهارت‌هایی اعلام شد که داشتن این توانایی‌ها و مهارت‌ها مصداق باسواد بودن قرار گرفت. بدین ترتیب شخصی که در یک‌ رشته دانشگاهی موفق به دریافت مدرک دکترا می‌شود، حدود ۵ درصد باسواد است. این مهارت‌ها عبارت‌اند از:
* سواد عاطفی: توانایی برقراری روابط عاطفی با خانواده و دوستان
* سواد ارتباطی: توانایی برقراری ارتباط مناسب با دیگران و دانستن آداب اجتماعی
* سواد مالی: توانایی مدیریت مالی خانواده، دانستن روش‌های پس‌انداز و توازن دخل‌وخرج
* سواد رسانه‌ای: این‌که فرد بداند کدام رسانه معتبر و کدام نامعتبر است.
* سواد تربیتی: توانایی تربیت فرزندان به نحو شایسته
* سواد رایانه‌ای: دانستن مهارت‌های راهبری رایانه
* سواد سلامتی: دانستن اطلاعات مهم درباره تغذیه سالم و کنترل بیماری‌ها
* سواد نژادی و قومی: شناخت نژادها و قومیت‌ها بر اساس احترام و تبعیض نگذاشتن.
* سواد بوم‌شناختی: دانستن راه‌های حفاظت از محیط ‌زیست
* سواد تحلیلی: توانایی شناخت، ارزیابی و تحلیل نظریه‌های مختلف و ایجاد استدلال‌های منطقی بدون تعصب و پیش‌فرض
* سواد انرژی: توانایی مدیریت مصرف انرژی
* سواد علمی: علاوه بر سواد دانشگاهی، توانایی بحث یا حل‌وفصل مسائل با راهکارهای علمی و عقلانی مناسب

 ازآنجاکه باسواد بودن به یادگیری این مهارت‌ها وابسته شد، قاعدتاً سیستم آموزشی کشورها هم باید متناسب با این مهارت‌ها تغییر رویه می‌داد که متأسفانه فعلاً سیستم آموزشی کشور ما، هنوز هیچ تغییری درزمینه آموزش مهارت‌های ذکر شده نکرده است.

و اما جدیدترین تعریف سواد
قطعا شنیدید که علم با عمل معنا می‌شود.
به‌تازگی «یونسکو» یک ‌بار دیگر در تعریف سواد تغییر ایجاد کرد. در این تعریف جدید، توانایی ایجاد تغییر، ملاک باسوادی قرارگرفته است یعنی شخصی باسواد تلقی می‌شود که بتواند با استفاده از خوانده‌ها و آموخته‌های خود، تغییری در زندگی خود ایجاد کند. درواقع این تعریف مکمل تعریف قبلی است زیرا صرفاً دانستن یک موضوع به معنای عمل به آن نیست. درصورتی‌که مهارت‌ها و دانش‌آموخته شده باعث ایجاد تغییر معنادار در زندگی شود، آنگاه می‌توان گفت این فرد انسانی باسواد است.
اینجا این سوال مطرح است که چرا سوادمان باعث تغییر در زندگی‌مان نمی‌شود؟
خیلی جالبه که بدانید یادگیری متون روان‌شناسی و مهارتهای روان شناسی باعث ایجاد تغییر پایدار در رفتار می‌شود. پس ایجاد تغییر در رفتار، مهم‌ترین مؤلفه باسواد بودن است.
من نسیم نجفی روان شناس و مدرس تخصصی مهارت های زندگی در مطالب بعدی و آموزش ها با شما همراه هستم تا بخش عمده ای این مهارتها رو به شما عزیزان آموزش بدهم تا شما هم زنجیره آگاهی باشید برای نسل های بعدی . و در پایان باید بگم این مطلب مخصوص هیچ سن و سالی نیست و همه باید در مورد آن بدانند و اطلاع رسانی کنند.

‏The world has changed, it’s time for you to change too
جهان تغییر کرده وقتش رسیده تو هم تغییر کنی

چرا خاک بازی و گل بازی برای بچه ها لازم است؟

 

 

✅ شاید از عنوان این مطلب، تعجب کرده باشید ولی میخواهیم در این مطلب توضیح دهیم که چرا خاک و گل یکی از مناسب ترین اسباب بازی ها برای شما و کودک شما هستند.

 

☘ تقویت سیستم ایمنی ☘

 

تحقیقات نشان داده اند که بازی با خاک و گل کاملا خیس، سیستم ایمنی کودکان را تقویت می کند. در نتیجه آن ها کمتر مریض می شوند. در واقع این زندگی بیش از حد پاستوریزه موجب شده است کودکان کمتر با انواع میکروب ها مواجه شوند و در نتیجه بدن آنها قادر به تمایز سلول های خودی از سلول های مهاجم نیست و این موجب افزایش انواع آلرژی ها همچون آسم، اگزما و بیماری های دیگر شده است. همچنین بدن کودکان پس از مواجهه مداوم با یک میکروب، موفق به ساخت آنتی بادی لازم می شود، پس این شرایط را باید در اختیارشان گذاشت و از اینکه کودک به خاک دست بزند، هراس نداشته باشید.

 

☘ ترشح شادی در مغز ☘

 

دانشمندان طی تحقیقاتی، متوجه شدند که خاک بازی،موجب افزایش سطح سروتونین در مغز می شود.

سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی است،که بر خُلق، حافظه، یادگیری، اشتها، خواب و… تاثیر دارد. تاثیر بازی با خاک مشابه تاثیر داروهای ضد افسردگی است. بنابراین خاک بازی برای کودک و بزرگسال شادی بخش و نشاط آور است.

 

☘ ویتامین طبیعت ☘

 

کمبود یا فقدان ارتباط با طبیعت در زندگی های مدرن امروزی ما، موجب اختلالات رفتاری بسیاری در بشر، به ویژه کودکان شده است. طبیعت برای انسان ها همچون یک ویتامین است و همانطور که بدن ما، روزانه به میزان معینی از سایر ویتامین ها نیاز دارد، هر روز به ویتامین طبیعت نیز نیاز دارد. فقدان این ویتامین در زندگی روزمره موجب اختلالات مربوط به کمبود توجه، افسردگی و چاقی در کودکان و بزرگسالان شده است.

 

☘ خلاقیت و هوش هیجانی

 

گل و خاک جزء اسباب بازی های سازمان نایافته هستند. این نوع اسباب بازی ها روش مشخصی برای بازی کردن ندارند و می توانند تاثیر بسیار خوبی بر افزایش

 هوش، هوش اجتماعی و پرورش خلاقیت در کودکان داشته باشند.

‍ تکینیک های تربیت کودک شجاع و قوی

 

✳️به تلاش اهمیت دهید، تنها نتیجه مهم نیست

 

به جای اینکه تنها به نتیجه کار نگاه کنید، خوب است که نگاهی به تلاش آن‌ها در این مسیر داشته باشید. اگر کودک شما ناامید شده، با او همدردی کنید. ممکن است در این مسیر آن‌ها ناامید شوند و گریه کنند، اما درک شما یک کمک خواهد بود. آن‌ها از این رفتار یاد می‌گیرند که تمرکز کنند و دوباره تلاش کنند. همیشه به کودکان قوت قلب بدهید. این قوت قلب به رشد اعتماد به نفس کمک می‌کند. این قدم در تربیت کودک قوی ضروری است.

 

✳️ اجازه دهید آن‌ها حل کننده مشکلات باشند

 

هنگامی که ما وارد یک مسئله می‌شویم و سعی می‌کنیم کار کودک را راحت کنیم، به او ضربه می‌زنیم. ما به قوه حل کننده مشکلات آن‌ها آسیب می‌زنیم و اجازه نمی‌دهیم این قوه رشد کند. مراقبت بیش از اندازه از کودک، اضطراب آن‌ها را طی مرور بیشتر خواهد کرد. گاهی اوقات ما باید اشتباه کنیم، تا چیزی یاد بگیریم.

 

روی توانایی‌های مشخصی که کودک برای مقابله با شرایط مختلف نیاز دارد تمرکز کنید. به عنوان مثال، اگر فرزند شما اسباب‌بازی خود را گم کرده، به او کمک کنید که فکر کند، آخرین بار کجا با اسباب‌بازی بوده است. در این صورت، احتمال پیدا شدن هم بالاتر خواهد رفت.

 

هنگامی که در مورد یک مشکل بحث می‌کنید از پرسیدن «چرا؟» پرهیز کنید و به جای آن از «چگونه؟» استفاده کنید. بدین ترتیب کودک شما هم از خود می‌پرسید چگونه می‌توان یک مشکل را جبران کرد یا آن را بهتر کرد. یک کودک قوی بهتر می‌تواند از پس مشکلات، آزمون‌ها و موفقیت‌های پیش رو بربیاید. موفقیت آینده آن‌ها بسته به همین تمرینات است .