درمان افسردگی

درمان افسردگی

از آنجایی که انسان موجودی دارای فکر و احساس است و بر اساس شرایط فردی و بسیاری شرایط دیگر احساس و افکار او در حال تغییر است در نتیجه حال و احوال او یکسان نخواهد بود.

گاهی پرانرژی و خوشحال هستیم و گاهی هم ناراحت و کسل.

تجربه این حالات بسیار طبیعی و گذرا است. اما بعضی اوقات ناراحتی و غصه‌دار بودن ما به مدت طولانی ادامه می­یابد و هیچ چیزی باعث خوشحالی و ایجاد انگیزه در ما نمی­شود، اینجاست که باید نگران نشانه‌هایی از افسردگی در خود باشیم.

افسردگی علاوه بر تغییر خلق‌وخو در افراد موجب تغییر عادت­های خواب و خوراک و حتی تغییر شخصیت افراد و شیوه زندگی آن‌ها می­شود.

 گاهی ممکن است بسیاری از عوامل مانند تغییرات جسمی و بیوشیمی و حتی ژنتیک موجب بیماری افسردگی در افراد شود. نوسان رفتاری در بیماران مبتلا به افسردگی هم برای خود شخص هم برای اطرافیان آزاردهنده خواهد بود در نتیجه بسیار ضروری است اگر نشانه‌هایی از افسردگی در خود یا اطرافیان مشاهده کردیم با مراجعه به روانشناس در پی درمان باشیم تا از شدت گرفتن آن جلوگیری کنیم.

بدون شک نحوه عملکرد افراد افسرده در زندگی دچار اختلال خواهد شد و راندمان کاری آن‌ها ضعیف می­گردد حتی اگر برای مقطع کوتاهی نشان داده نشود ولی در طولانی‌مدت بر کیفیت زندگی افراد تأثیر منفی خواهد گذاشت.

 

 

مسلماً درمان افراد افسرده فقط از طریق شخص متخصص و روانشناس امکان‌پذیر است و هرگونه مشاوره غیرعلمی از طرف دیگر افراد ممکن است آسیب بیشتری به فرد بزند.

اینکه چه روشی برای درمان افسردگی در نظر گرفته خواهد شد بر طبق تشخیص نوع افسردگی توسط روانشناس صورت خواهد گرفت، گاهی بدون دارو و با انجام کارهایی همچون ورزش کردن و تغییر سبک زندگی می­توانیم از افسردگی رهایی یابیم و گاهی با صلاحدید پزشک معالج لازم است با مصرف دارو و روش‌هایی دیگر به درمان این بیماری بپردازیم.