خیانت زناشویی

خیانت زناشویی

همان‌طور که می­دانیم خانواده یکی از مهم‌ترین ارکان و نهاد اجتماعی در جامعه به‌حساب می­آید، بنابراین سلامت روانی جوامع وابسته سلامت روانی خانواده است و سلامت روان خانواده بستگی به کیفیت زندگی و سلامت روان تک تک افراد آن خانواده دارد.

این زنجیر ارتباطی که بین فرد، خانواده و اجتماع وجود دارد از این جهت بسیار مهم به نظر می­رسد که به‌راحتی برهم تأثیر می­گذارند.

ابتدایی­ترین پایه و اساس شکل‌گیری خانواده، از عهد بستن و ازدواج بین زن و مرد ایجاد می­شود.

پیوند جنسی و عاطفی،  بنابراین طرفین رابطه موظف‌اند از نظر عاطفی و مسائل جنسی خواسته‌های یکدیگر را برآورده سازند.

خیانت-زناشویی-از-این-مشکلات-

در جوامع امروزی شاهد دیدن و شنیدن اخباری هستیم که حاکی از جدا شدن زوجین دارد، یکی از دلایل طلاق، ممکن است خیانت یکی از طرفین باشد.

خیانت به معنی بدعهدی و بی­وفایی به همسر است، نه فقط از منظر رابطه جنسی، بلکه بسیاری رفتارهای هیجانی و نابالغانه که موجب آسیب روحی و عاطفی باشد هم می­تواند خیانت محسوب شود.

برای مثال شیفتگی و علاقه بیش از حد و گاهی به‌طور پنهانی وقت گذاشتن برای افرادی که در فضای مجازی با هم در ارتباط هستند.

تا جاییکه فرد احساس می­کند هیچ اهمیتی برای طرف مقابل ندارد و فضایی سرد و منفی ایجاد می­شود بدون اینکه ابراز محبتی بین آن‌ها اتفاق بیفتد.

 

این‌گونه روابط موجب از بین رفتن صمیمیت بین زوجین می‌شود.

البته اگر صمیمیتی وجود داشته باشد.

قبل از هر چیز بایستی دلیل اصلی خیانت توسط فرد روانشناس متخصص زوج درمانی ریشه‌یابی شود.

برای مثال دلایلی چون پشیمانی از ازدواج، نارضایتی از رفتار همدیگر، عدم بلوغ فکری و بسیاری مسائل دیگر.

برای پیشگیری از روند افزایشی این عارضه آسیب رسان بین زوجین، لازم است افراد در حضور روانشناس همه مسائل مرتبط با رابطه را مطرح کرده تا بتوانند درصدد رفع آن برآیند و اگر به این نتیجه برسند که دیگر قادر به ادامه نیستند با حداقل آسیب روانی موضوع را بپذیرند و به درمان آسیب ناشی از آن بپردازند.