خانواده درمانی

خانواده درمانی

تفاوت اصلی خانواده درمانی و درمانی زوج در این است که در خانواده درمانی، روانشناس، توجه ویژه‌ای به نقش فرزندان خانواده، در ساختار ارتباطی، احساسی و رفتاری خانواده دارد.

بهتر است عزیزانی که در خانواده فرزند دارند، به خانواده درمانگر مراجعه کنند، زیرا این روانشناسان در حوزه کار با کودک نیز تخصص دارند.

فراموش نکنیم که خانواده کوچک‌ترین و البته اساسی‌ترین بخش از هر جامعه‌ای به شمار می‌رود.

خانواده درمانی 1

بارها و بارها شاهد بوده‌ایم که مشکلات خانوادگی، چه تأثیری بر فرزندان، و البته رابطه زناشویی زوج می‌گذارد، بنابراین بسیار مهم است که برای چالش‌های خانواده، کاری انجام دهیم.

مشکلات ارتباطی اعضا خانواده با یکدیگر، افت تحصیلی فرزندان، جر و بحث‌های بی‌پایان، اضطراب بسیار شدید والدین، ناتوانی در مدیریت فرزندان، ناتوانی در ایجاد یک سیستم یکپارچه تربیتی و در نهایت عصبانیت و خشم یکی از اعضا خانواده از دیگری را می‌توانیم بخشی از حوزه‌های تخصصی خانواده درمانی معرفی کنیم.

خانواده نهادی است که وقتی یکی از اعضا آن دچار مشکلی می‌شود، آن مشکلات تا حدودی می‌تواند دیگر اعضا خانواده را تحت تأثیر خود قرار دهد.

در نتیجه بسیار مهم است که خانواده حتماً کاری برای حل آن مشکل انجام دهد.

یکی مهم‌ترین مزایای خانواده درمانی این است که تک تک اعضا خانواده این فرصت را پیدا می‌کنند تا در محیطی امن دغدغه‌های خود را ابراز کنند.

طبیعی است که شنیدن این مسائل می‌تواند کمک کننده باشد.

همچنین خانواده درمانگر با ارائه راه‌حل‌های کاربردی کمک کند تا دغدغه‌های ابراز شده اعضا خانواده، شنیده شود و اقدامی برای آن صورت بگیرید.

هدف اصلی خانواده درمانی، ایجاد انسجام خانواده و حل مشکلات فردی اعضا آن است.

ما نباید مشکلات خانواده را با حال خود رها کنیم و باید کاری برای آن انجام دهیم.

دنیای مدرن امروز، نهاد خانواده را پیچیده‌تر از گذشته کرده و مشکلات و چالش‌هایی که امروز با آن‌ها مواجه می‌شویم دیگر ساده نیست و برای حل باید سراغ روانشناس برویم.