اختلال افسرده عمده MDD

اختلال افسرده عمده MDD

اختلال افسرده عمده MDD ( Major Depressive Disorder)

اختلال افسرده عمده، یکی از شاخه­ های اختلال افسردگی است که به‌موجب تغییر خلق در هر سنی احتمال ابتلا به آن وجود دارد.

اختلال افسرده عمده با نام دیگر افسردگی ماژور هم شناخته می­شود.

این نوع اختلال با علائم متفاوتی همچون منفی‌بافی غیرعادی، احساس بی‌ارزش بودن و عدم اعتمادبه‌نفس، ناامیدی و بی‌انگیزگی، کاهش وزن و کاهش میل جنسی و دیگر علائم بروز می­کند که در صورت مشاهده هرکدام از آن‌ها باید نسبت به درمان هرچه سریع‌تر اقدام جدی صورت گیرد.

اختلال افسرده عمده

به‌طور عمومی از علائم دیگر این بیماری تغییر خلق افراد نسبت به سرگرمی و تفریحاتی است که تا پیش از افسردگی از آن لذت می­بردند ولی دیگر برای آن‌ها لذت‌بخش و جالب نیست.

 

همزمان با اختلال افسرده عمده امکان دارد فرد به اختلالات دیگری همچون اختلال مصرف مواد مخدر، اختلال وحشت‌زدگی یا اختلال کم خوری یا پرخوری عصبی دچار شوند که همزمانی چند اختلال با همدیگر شیوه درمانی را کمی پیچیده­تر می­کند.  

در این شرایط با کمک مشاورین روانشناس مرکز مشاوره بینش نوین می­توان کمک بزرگی به بیماران نمود.

مدت زمان ابتلای فرد به خلق پایین در طول روز و عدم لذت و بی­میلی نسبت به زندگی این افراد بهترین شیوه تشخیص این اختلال است.

در طول شبانه‌روز دچار  بی­خوابی و یا پرخوابی غیرعادی می­شوند.

همیشه در خلوت خود به مرگ و خودکشی فکر می­کنند چون انگیزه‌ای برای ادامه زندگی در خود پیدا نمی­بینند.

وجود هریک از این نشانه­ ها به‌گونه‌ای جنبه­ های مختلف زندگی فرد آسیب‌دیده را تحت تأثیر قرار می­دهد. 

جنبه شخصی، خانوادگی، اجتماعی و شغلی این افراد به‌شدت دچار آسیب می­شود، بخصوص در تعامل با دیگران این نابسامانی و تنش بیشتر خودش را نشان می­دهد و به‌طور قطع این افراد به‌تنهایی قادر به اصلاح افکار خود نیستند، چه بسا اینکه لازم باشد در کنار روان‌درمانی، درمان دارویی هم برای این افراد در نظر گرفته شود.