نشریه الکترونیکی تخصصی روان شناسی بینش نوین

سایت نشریه

وبلاگ

چرا اردوهای مطالعاتی می‌توانند این قدر موثر باشند

اردوی مطالعاتی شیوه‌ای از آماده سازی کودکان و نوجوانان برای تحصیل و ورود به دانشگاه است که در کشور ما به آن چندان پرداخته نشده است. معمولاً در مدارس اردو برای دانش‌آموزان و محصلین زیاد برگزار می‌شود اما هدف اصلی این اردوها ایجاد روابط اجتماعی قوی برای دانش‌آموزان و تفریح و انجام ورزش‌های گروهی است. اما هدف ما از صحبت در رابطه با اردوی آموزشی و مطالعاتی، ایجاد یک گروه منسجم و قوی به منظور رسیدن به اهداف تحصیلی و آموزشی خاص است.

در این مقاله می‌خواهیم از دیدگاه کارشناسان خود اهمیت شرکت در اردوهای مطالعاتی و آموزشی را بررسی کنیم.

 

اول. آموزش مهارت‌های زندگی نظیر حل مسئله

بخش مهمی از کارکرد اردوی مطالعاتی، آموزش تعدادی از مهارت‌های زندگی است که دانش‌آموز به کمک آن بتواند چالش‌های پیشروی خود را حل کند. ممکن است این سؤال در ذهن شما ایجاد شود که آموزش مهارت‌های زندگی چه ارتباطی به درس خواندن و کنکور دارد، پرسیدن این سؤال کاملاً منطقی است اما به گفته متخصصین آموزشی ما داشتن یک برنامه درسی منظم و دقیق و وقت گذاشتن برای آن، همه چیز نیست.

بخشی از موفقیت انسان در هر حوزه‌ای بازمی‌گردد به اینکه او چگونه می‌تواند چالش‌های موجود در مسیر خود را حل کند. در اردوهای مطالعاتی علاوه بر تمرکز بالا برای ایجاد یک فضای مناسب برای درس خواندن، به پیشرفت ذهنی دانش‌آموزان نیز توجه می‌شود.

دوم. اردو مطالعاتی تأثیر زیادی بر روی پیشرفت تحصیلی دارد

در اردوهای مطالعاتی، تلاش می‌کنیم که تمام تمرکز و توجه دانش‌آموزان را متوجه درس و اهداف آن‌ها باشد. در ابتدای دوره متخصصین ما اهداف درسی را با کمک بچه‌ها تعیین می‌کنند. فراموش نکنیم که  واقعی و منطقی بودن هدف بخش بسیار مهمی از فرآیند هدف‌گذاری است. زمانی که هر دانش‌آموز با هدف درسی خود آشنا شدن و توانست با آن ارتباط برقرار کند، به سراغ قدمی بعدی می‌رویم که ایجاد یک برنامه تحصیلی منظم و دقیق با حضور کارشناسان مرکز است.

متخصصین ما به دانش‌آموز کمک می‌کنند که با توجه به توانایی که دارد بهترین برنامه درسی را برای خود بنویسید. اما مهم‌ترین بخش تأثیرگذار یک اردوی مطالعاتی تازه از اینجا آغاز می‌شود یعنی ایجاد یک محیط امن برای دانش‌آموزان که بتوانند با دقت و دیسیپلین بالا برنامه درسی خود را دنبال کنند. در تمام طول مدت حضور دانش‌آموزان، متخصصین مرکز مشاوره بینش نوین هم برای رفع اشکال و کمک به بچه‌ها حضور دارند.

سوم. اردو به بچه‌ها کمک می‌کند بهتر بخوابند

این مورد شاید چندان مهم به نظر نرسد اما باور کنید یکی مهم‌ترین عواملی که می‌تواند به موفقیت انسان منجر بشود، خواب مناسب و کافی است. البته تحقیقات جدید متخصصین مغز و اعصاب به ما نشان داده که میزان خواب هر انسان متفاوت با دیگری است و باید با توجه به سطح نیازهای خود او تعیین شود. ایجاد یک برنامه دقیق و منظم، فقط شامل درس خواند و مطالعه نمی‌شود، بلکه قرار است یک نظم و دیسیپلین مشخص، تمام ابعاد زندگی دانش‌آموز را در بربگیرد. قطعاً یکی از مهم‌ترین مسائل میزان و زمان خواب بچه‌ها است. بدون استراحت کافی و کامل، انجام یک‌یک برنامه آموزشی، غیرممکن است.

چهارم. فعالیت دانش‌آموزان را افزایش می‌دهد

در یک اردوی مطالعاتی ایجاد فعالیت‌های فیزیکی نظیر ورزش صبحگاهی می‌توانید تا حد زیادی مفید و تأثیرگذار باشد. فراموش نکنیم که توانایی ذهنی و قدرت فیزیکی دو مفهومی هستند که دست در دست یکدیگر عمل می‌کنند و اگر شما از فیزیک بدنی سالم بهره‌مند نباشید، به سرعت دچار خستگی روانی خواهید شد.

 

پنجم. استفاده از مدرسین کنکور و معلمین باتجربه

در مدت حضور دانش‌آموزان در اردوهای مطالعاتی، مرکز مشاوره خدماتی مفیدی نظیر حضور معلمین با تجربه و اساتید مجرب را فراهم می‌کند. این امکان سبب می‌شود که مطالعات دانش‌آموزان با کیفیت و سرعت بالاتری پیش برود زیرا آن‌ها در صورت ایجاد اشکال می‌دانند باید به چه کسی مراجعه کنند و از طرفی هم اطلاعات دست اول و کلیدی در اختیارشان قرار می‌گیرد. یکی دیگر از برنامه‌هایی که می‌توان به آن اشاره کرد، برگزاری کلاس‌های تست و کنکور است که در صورت نیاز می‌توان به سرعت تشکیل شود.

 

ششم. تشکیل یک تیم آموزشی

در نهایت فرزند شما قرار است وارد گروهی شود که هدف آن موفقیت تحصیلی است و اعضا گروه قرار است با کمک به یکدیگر به این هدف مهم برسند. فراموش نکنیم که تحقیقات به ما نشان داده، میزان موفقیت برای گروهی که هدف یکسانی دارد و اعضا گروه در تلاش برای رشد شخصی و کمک به یکدیگر هستند، بسیار بالاتر از فعالیت‌های فردی است. بنابراین با تشکیل یک اردو آموزشی نه تنها برای رسیدن به اهدافی که در بالا ذکر شد تلاش می‌کنیم، بلکه قرار است تیمی به وجود آوریم که حتی بعد از رسیدن به اهداف آموزشی خود باز هم از کمک به یکدیگر دست برندارند و دوستان خوبی برای هم باشند.

 

در انتها بیان این نکته ضروری است که موفقیت فرزندان شما در مرکز تخصصی بینش نوین اولویت تمام اعضا گروه و مجموعه است و همگی برای انجام وظایف خود در بهترین دوره‌های تخصصی شرکت کرده‌اند.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره تلفنی

    در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.