نشریه الکترونیکی تخصصی روان شناسی بینش نوین

سایت نشریه

وبلاگ

آزادی و مسئولیت

آزادی و مسئولیت :

آزادی : به معنای رهایی، ضد بردگی، رها از قید و بند، رها شده از گرفتاری، رها شده از تعلقت دنیوی یا شرایط محدود کننده بوده و انسان آزاده دارای اختیار، شرافت، وارستگی، بلند نظری، آزاد منشی و آزاد اندیشی بدون تعصب است.

مسئولیت : به معنای پاسخگویی، تعهد، وظیفه، تصمیمی گیری و پذیرش عواقب رفتار است.

هدف از تربیت برمبنای آزادی و مسئولیت این است که فرد بتواند آگاهان و از روی اختیار تصمیم گیری نموده و انتخابگر باشد و خود را پاسخگو و مسئول نگرش ها، واکنش ها واعمال خود بداند و عواقب و پیامدهای آن را بپذیرد.

در خصوص آزادی می توان از منظرهای گوناگون مانند: آژدی و عقیده و اندیشه، آزادی بیان، آزدی (حق) مالیکت، آزادی مشارکت در حیات سیاسی و … نیز سخن گفت.

آسیب شناسی (( آزادی و مسئولیت)) در نهادهای تربیتی:

شاید مهمترین مساله در این موضوع آن باشد که نهاد های آموزشی و تربیتی، به خصوص نهاد خانواده ، همراه با تحولات شتابان و پیچیده عصر حاضر از دانش و علوم و مهارت های لازم برخوردار نگردیده و تلاش و کوشش کافی انجام نمی شود که آن علوم و مهارت ها را متناسب با روحیه نسل جوان کسب و یا ارئه دهند.

به تعبیری روش های تربیتی ما همواره از تحولات پرشتاب زمانه عقب تر است و موجب آن می شود که غالبا نسخه های تربیتی نادرست و حتی آسیب زا برای تربیت نسل پیچیده شود.

الف) نهاد خانواده 

ب) نهادهای آموزشی

ج) نهادهای رسانه ای

د) نهادهای دینی

 

 

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره تلفنی

    در صورت نیاز به مشاوره می توانید فرم را تکمیل نمایید و یا با ما در ارتباط باشید.