مدیرت بحران

مدیرت بحران

به رویداد یا دوره‌ای گفته می‌شود که منجر به وضعیت ناپایدار و خطرناک می‌شود که فرد، گروه یا کل جامعه را تأثیر تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بنابراین هنگام مواجه با شرایط بحرانی اگر آگاهی لازم را داشته باشیم بهتر می‌توانیم به حل و فصل مشکلات  بپردازیم.

بحران ممکن است در شرایط متفاوتی بوجود آید.

اعم از بحران کاری، اجتماعی، و غیره . افراد هنگام بحران دچار فشار و اختلالات روانی  فراوانی می‌شوند از این جهت دانستن تکنیک‌های مدیریت بحران به آن‌ها کمک می‌کند آسیب کمتری ببینند.

اغلب اوقات بحران‌ها غیرقابل پیش بینی هستند و افرادی که دچار بحران می‌شوند نیازمند کمک رسانی هستند.

بحران در سطح فردی منجر به افسردگی یا آسیب روحی می‌شود برای مثال انواع بحران شامل تحولات مهمی مانند فقر و شرایط سخت مالی، مرگ، جدایی، از دست دادن شغل و بیماری‌های لاعلاج است که اغلب افراد در این شرایط دچار وحشت زدگی می‌شوند و قدرت تصمیم گیری خود را از دست می‌دهند.

 

مدیریت بحران سازمانی که مدیران و سرمایه گذاران برای کاهش ضرر و زیان در شرکتهای خود بایستی اصول و قوانین را یاد بگیرند تا در مواقع ضروری تصمیمات درستی اتخاذ نمایند.  

از دیگر بحران ها می توان به وقوع بلایای طبیعی اشاره کرد که اگر مشکلات و پیامدهای احتمالی ناشی از بحران پیش‌بینی نگردند، هزینه بازسازی و جبران خسارات ناشی از بحران بسیار بالا خواهند بود.

  بحرانهای ناشی از بلایای طبیعی، پیامدهای منفی قابل ملاحظه‌ای بر جامعه خواهند داشت بنابراین شیوه‌های صحیح مدیریت بحران‌های طبیعی می‌تواند در راه جلوگیری از وقوع حوادث محیطی مؤثر واقع شود.

از آنجایی که سلامت روان افراد و جامعه بسیار مهم است نتیجه می‌گیریم اهمیت به آموزش‌های لازم در زمینه مدیریت بحران جایگاه مهمی دارند و نباید نادیده گرفته شوند.