اختلال شخصیت اسکیزوتایپال Schizotypal personality disorder (STPD)‎)

اختلال شخصیت اسکیزوتایپال Schizotypal personality disorder (STPD)‎)

اختلال شخصیت اسکیزوتایپال یکی از اختلالات روانی محسوب می­شود که شخص مبتلا رفتارهایی خارج از عرف و عجیب وغریب از خود نشان می­دهد.

در گفتار و بعضی از رفتار وی حرکات اغراق‌آمیز جلب توجه می­کند و به نظر دیگران غیرعادی جلوه می­کنند.

از دید دیگران طرز فکر، حرکات، رفتار و حتی لباس پوشیدن و شیوه زندگی افراد دچار اختلال اسکیزوتایپال کاملاً غیرعادی به نظر می­رسد.

از دیگر اختلالاتی که ممکن است افراد مبتلا به اسکیزوتایپال به آن دچار شوند اختلال پارانوئیدی است.

علائم بسیاری وجود دارد که نشان می­دهد یک فرد مبتلا به این اختلال است، ازجمله باورهای غیرمعمول که عجیب و غریب هستند، دیگر اینکه اغلب این افراد از افسردگی رنج می­برند و به سبب اختلالات شک و تردید و فقدان فعالیت‌های اجتماعی دوستان کمی دارند در نتیجه بیشتر اوقات خود را در تنهایی و انزوا بسر می­برند.

اغلب دچار اضطراب شدید اجتماعی هستند و به دلیل شکایت و اظهار نارضایتی از شرایطی که در آن قرار می­گیرند افراد دیگر بندرت جذب آن‌ها می­شوند.

اختلال شخصیت اسکیزوتایپال

اکثر افرادی که دچار این اختلال هستند در سنین بزرگ‌سالی خود متوجه چنین علائمی می­شوند.

 

این بیماری نه‌تنها بر نحوه زندگی شخصی بلکه به‌شدت بر نوع تعاملات اجتماعی این افراد تأثیر می­گذارد از این جهت به خاطر آسیب‌های روانی گسترده‌ای که تجربه خواهند کرد فقط از طریق مشاوره با متخصص روانشناس قادر خواهند بود به تعدیل علائم و درمان این بیماری بپردازند.

به‌طور معمول درمان مشخص دارویی برای این اختلال تجویز نمی­شود مگر استفاده از داروهایی که برای درمان روان­پریشی و افسردگی تأثیرگذار است.

اختلال شخصیت اسکیزوتایپال یکی از انواع بیماری­های مزمن است که به‌طور مستمر نیاز به پیگیری و درمان دارد نه اینکه در مقطع کوتاهی درمان صورت بگیرد و پس از آن به دست فراموشی سپرده شود.

و از آنجائی که اکثر افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال به فکر خودکشی هستند حساسیت و اهمیت موضوع را چندین برابر می‌کند که اگر پیرامون خود می­دانید کسی دچار این اختلال است برای کمک به او ذره‌ای تعلل نکنید.